BRATISLAVA – Za deň pobytu v nemocnici zaplatí pacient 50 korún, návšteva v ambulancii bude stáť 20 korún rovnako každý recept na lieky v lekárni. Farmaceutické firmy nebudú môcť ľubovoľne znižovať doplatky pacientov za lieky.
Parlament včera po dvojdňovej rozprave schválil návrh ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca. Za hlasovalo 78 poslancov, medzi nimi i poslanec HZDS, veterinár Gabriel Karlín. Z koalície nebola prítomná Eva Rusnáková z SDKÚ.
Zajac bol spokojný. „Zákon prinesie zvýšené náklady pre pacienta 40–45 korún mesačne. Ale hlavne prinesie istotu, že zdravotníctvo sa pohlo správnym smerom,“ povedal po hlasovaní. „Teraz príde séria zákonov, ktoré dajú do poriadku systém. Pevne verím, že občan získa viac, ako si dnes vie predstaviť.“
Poslanci schválili množstvo výnimiek z platenia poplatkov. Platiť nebudú deti do 6 rokov, zdravotne postihnutí, darcovia krvi, osoby v hmotnej núdzi a ďalší. Návrh opozície oslobodiť od platenia všetkých dôchodcov alebo aspoň ľudí nad 75 rokov neprešiel.
Množstvo výnimiek Zajac nepokladá za prehru. „Nešlo nám o peniaze, to sme vždy hovorili, ale o to, aby sme si uvedomili, že čo je bezplatné, ešte nie je zadarmo, aby sme systém nezneužívali a aby sme zabránili v tvrdom biznise farmaceutickým firmám.“
Poslanec Peter Bódy z SDKÚ považuje novelu za motivačnú, aby si ľudia začali vážiť svoje zdravie. Je rád, že prešli jeho pozmeňovacie návrhy, ktoré vyňali zdravotne postihnutých ľudí z platenia poplatkov.
Opozícia zákon kritizuje. „Jediné plus je, že sa niečo začalo robiť. Ale to nestačí. Aj samotný predkladateľ hovorí, že je to predreformný zákon. To je čo?“ pýta sa poslanec HZDS Milan Urbáni. „Žiaľbohu, minister Zajac dokumentoval, že nemá pripravenú komplexnú zmenu systému zdravotníctva. Tento zákon je politicky schválený len preto, aby niečo bolo schválené.“ Tvrdenie ministra, že občana poplatky zaťažia v priemere len asi 40 korunami, je podľa neho „strieľaním z brucha“.
Opozičný Smer pokladá zákon za protiústavný, pretože článok 40 zaručuje občanom bezplatnú zdravotnú starostlivosť. „Naši právni experti ho posúdia a budú iniciovať podanie na Ústavný súd,“ povedal poslanec Smeru Miroslav Chovanec.
Aby mohol zákon platiť od 1. apríla, musí ho ešte podpísať prezident Rudolf Schuster.
BARBORA TANCEROVÁ