BRATISLAVA - Poslanci skončili schôdzu o korupcii v politike prijatím uznesenia, že klientelizmus a podplácanie sú na Slovensku vážnym problémom. Snemovňa schválila návrh koaličnej ANO. Neprešla iniciatíva opozičného Smeru, ktorý navyše žiadal zastaviť prípravy na doprivatizovanie strategických podnikov.
Predseda Smeru Robert Fico bol však spokojný a výsledný text vnímal ako kompromis. Za uznesenie zo 134 prítomných hlasovalo až 95 poslancov. S opozíciou hlasovali všetci poslanci SMK, ANO a časť KDH. Za hlasovali aj lídri koaličných strán Pavol Rusko, Béla Bugár a Pavol Hrušovský.
Poslanci SDKÚ sa zdržali alebo boli proti. Peter Bódy z SDKÚ to zdôvodnil takto: „Schôdza parlamentu bola len pre médiá. Nemám záujem podporiť iné iniciatívy, lebo vládny program boja proti korupcii považujem za korektný a jasný.“
Fico na otázku SME, či predloží prokuratúre dôkazy o podozreniach, ktoré prezentoval na schôdzi, odpovedal: „Samozrejme.“
Na slovenského politika, ktorý mal dostať na účet v cudzej banke 40 miliónov amerických dolárov, však Fico nedá žiadne podanie. „Nalieham na americkú administratívu, aby dala informácie, či to je, alebo nie je pravda, lebo sa to pohybuje v kuloároch.“ Na otázku, koho z americkej administratívy má na mysli, odvetil: „Partnerom pre slovenské štátne orgány je americký veľvyslanec.“
Americké veľvyslanectvo včera poslalo denníku SME oficiálne vyjadrenie, v ktorom sa píše:
„Vláda USA ani žiaden zamestnanec vlády USA nikomu neposkytol informáciu ohľadom týchto obvinení z trestnej činnosti. Príslušnými orgánmi pre vyšetrenie obvinení z korupcie sú slovenskí predstavitelia zodpovední za uplatňovanie zákona. Dôverujeme slovenským inštitúciám, ktoré majú uplatňovanie zákona na starosti.“
Ficovi sa nepáči, ako na schôdzi reagoval predseda vlády Dzurinda. „Ak chce premiér mimoriadnu schôdzu o Ficovi, nech si ju zvolá,“ povedal šéf Smeru.
Premiérovi vyčítali jeho vystúpenie aj iní poslanci. Pripomínali mu aj spôsob, ako na minulej parlamentnej hodine otázok odpovedal mladému poslancovi Smeru Róbertovi Madejovi, ktorý sa pýtal, či spolupráca s Gabrielom Palackom má byť bojom proti korupcii. Včera poslanci na protest nedali Dzurindovi na hodine otázok ani jednu otázku.
V parlamente mala byť včera celá vláda, aj preto sa nezaoberala odvolaním šéfa tajnej služby Vladimíra Mitra.
Čo má vláda podľa uznesenia urobiť
Na májovej schôdzi parlamentu má vláda podľa uznesenia predložiť informáciu o konkrétnych opatreniach, ako sa plní vládny program boja proti korupcii. Urýchlene sa majú dopracovať zákony o pravidlách lobovania, zákon o preukazovaní pôvodu majetku, konflikte záujmov, financovaní politických strán a vytvoriť prehľadný systém použitia verejných prostriedkov vrátane fondov Európskej únie. Podľa autora uznesenia Jirka Malchárka z ANO poslanci priznali, že sa doteraz nepodarilo prijať opatrenia na zníženie korupcie. (sp)

Beata
Balogová
