až Najvyšší súd.
Novinára okrem iných žaloval aj prezident Rudolf Schuster. Spoločnou črtou podobných prípadov je, že politici odmietajú pripustiť oprávnenosť kritiky.
Gustáv Krajči sa v súčasnosti súdi s viacerými médiami. Zdôvodňuje to nedostatočnou legislatívou a „bezbrehosťou písania niektorých médií a vyjadrení niektorých politikov v médiách“. Krajči tvrdí, že médiá majú právo kritizovať, ale musia poznať hranicu.
S jedným z denníkov sa súdil Miroslav Kotian z SNS. Súdny spor vyhral. Rozhodnutie súdu považoval za satisfakciu. Napriek nemu musel obvinenia, ktorým čelil ešte viackrát, vyvracať ľuďom, ktorí sa ho na ne pýtali počas predvolebnej kampane a rozhodnutie súdu nezaregistrovali. „Každý politik, ktorý ide do politiky, musí počítať s tým, že je pod verejnou kontrolou. Na to sú novinári, aby poukazovali na to, že niektorí politici neznesú moc. Musia to byť však overené veci,“ hovorí Kotian.
Predseda Združenia vydavateľov periodickej tlače Miloš Nemeček považuje žaloby politikov na médiá za prejav ich nezrelosti. „Vo väčšine vyspelých krajín by to považovali za veľmi neobvyklé,“ povedal. V týchto krajinách podľa Nemečka politici do istej miery rátajú s tým, že kritika médií môže byť aj prehnaná. Ako príklad uvádza prejav Václava Havla, v ktorom priznal, že je z médií často smutný, ale zároveň dodal, že to tak aj musí byť. „Dôležitejšie je to, aby bol politik možno aj za cenu znásobenej pozornosti prinútený, aby konal vo verejnom záujme,“ hovorí Nemeček.
Odmieta argumenty, že slovenské médiá sú prehnane ostré. „V Česku sú politici určite menej precitlivení a české médiá sú ostrejšie ako naše,“ porovnáva situáciu so susednou Českou republikou. „Čudujem sa politikom, ak podsúvajú verejnosti názor, že slovenské médiá sú príliš ostré. Pravda je opak.“ (rp)