Bratislava 7. marca (TASR) - Do Slovenskej informačnej služby (SIS) nemôže byť prijatý žiadateľ, ktorý nie je zdravotne, telesne alebo psychicky spôsobilý a ktorý nie je spoľahlivý a bezúhonný.
Potenciálni pracovníci SIS nemôžu byť právoplatne odsúdení za úmyselný trestný čin. Musia ovládať štátny jazyk a trvalý pobyt musia mať na území SR. Šancu na prácu v SIS nemajú záujemcovia, ktorí nevykonali základnú alebo náhradnú vojenskú službu (ak podliehajú brannej povinnosti), alebo nie sú pre prácu v tajnej službe adekvátne motivovaní.
Pri nástupe do služobného pomeru skladá pracovník SIS služobnú prísahu, v ktorej sľubuje vernosť SR. Prisahá, že bude čestný, statočný a disciplinovaný príslušník SIS a služobné povinnosti si bude plniť podľa svojich najlepších schopností. "Vo svojej činnosti sa budem riadiť ústavou, ústavnými zákonmi, zákonmi a ďalšími všeobecne záväznými právnymi predpismi a budem chrániť ústavné zriadenie SR, ako aj práva občanov. Na to som pripravený vynaložiť všetky sily a schopnosti a nasadiť aj svoj život," uvádza sa v prísahe.
Dňom vzniku služobného pomeru príslušníka SIS nesmie byť občan organizovaný v politickej strane či hnutí a nesmie byť ekonomicky činný. Nesmie byť členom riadiacich alebo kontrolných orgánov právnických osôb, ktoré vykonávajú podnikateľskú činnosť.
Každý príslušník SIS musí mať minimálne stredoškolské vzdelanie ukončené maturitnou skúškou alebo vysokoškolské vzdelanie. Do SIS môže byť prijatý iba uchádzač spĺňajúci zákonom stanovené podmienky. Musí preukázať odbornú, fyzickú, psychickú a osobitnú spôsobilosť na výkon služby v podmienkach SIS. Spôsobilosť uchádzača SIS overuje sériou náročných testov, skúšok a vyšetrení.
Do pôsobnosti SIS patrí ochrana ústavného poriadku a bezpečnosti SR. Na túto oblasť sa zameriava najmä kontrarozviedna spravodajská činnosť. Dominantne sa sledujú ohrozenia ústavného poriadku a bezpečnosti SR plynúce z organizovaného zločinu, z proliferácie zbraní, z medzinárodného a kriminálneho terorizmu, z nelegálnej migrácie a z rôznych foriem sociálneho extrémizmu.
Do funkcie šéfa kontrarozviedky SIS bol podľa medializovaných informácií prijatý 28. februára bývalý novinár Peter T. Generálny prokurátor SR Milan Hanzel potvrdil, že 3. marca bol Peter T. obvinený z trestného činu v súvislosti s kauzou nelegálneho odpočúvania.
TASR informácie čerpala z oficiálnej internetovej stránky SIS.