Košice 7. marca (TASR) - Slovensko je prvou nečlenskou krajinou NATO, v ktorej školili vojenských pilotov členského štátu aliancie. Desiatim maďarským pilotom a siedmim inštruktorom odovzdali dnes na slávnostnom vyradení v košickej Vojenskej leteckej akadémii (VLA) generála Milana Rastislava Štefánika certifikáty o ukončení päťmesačného leteckého výcviku. Traja frekventanti prevzali medailu za zásluhy o rozvoj a výstavbu VLA.
Rektor akadémie Miroslava Grega považuje výcvik za príspevok školy k vstupu Slovenska do NATO. Akadémia, ako informoval, zároveň získala finančné prostriedky na generálne opravy cvičných lietadiel.
Vysokú úroveň výcviku ocenil veliteľ Vzdušných síl MR Imre Balogh. Uviedol, že absolventi výcviku budú pokračovať, respektíve už pokračujú v leteckej príprave vyššieho typu v školiacom stredisku NATO v Kanade, odkiaľ o nich majú len dobré referencie. Maďarská strana chce podľa jeho slov ďalej spolupracovať s VLA najmä vo využívaní jej kvalitných simulačných technológií výcviku.
Veliteľ Vzdušných síl Ozbrojených síl SR Jozef Dunaj vidí v podobných aktivitách základ budúceho spoločného leteckého výcvikového centra.
Letecký výcvik vojenských pilotov MR z leteckej základne v Kecskeméte sa uskutočnil na základe zmluvy medzi Akvizičným úradom Ministerstva obrany MR a VLA. Desiati piloti nalietali spolu 600 hodín na podzvukových strojoch L 39 zvaných Albatrosy, čo predstavuje 1275 letov a 300 hodín na trenažéri. Venovali sa im naši jedenásti inštruktori z výcvikovej letky VLA, vrátane špičkových pilotov z akrobatickej letky Biele Albatrosy. Zo štyridsiatich percent sa na výcviku podieľali aj maďarskí inštruktori.
Výcvik, ktorý trval od septembra minulého roku do tohtoročného februára, poznačila a na niekoľko týždňov prerušila letecká nehoda. V dôsledku technickej poruchy sa vlani 29. februára jeden stroj zrútil pri Kalši v okrese Košice - okolie, maďarský pilot a jeho inštruktor sa však stačili katapultovať. Nechtiac si tým overili aj tento manéver, ktorému sa bojový pilot niekedy nevyhne. Maďarskí piloti si vyskúšali techniku pilotáže a navigačné lety v strednej a malej výške, simulovanú streľbu na pozemné a vzdušné ciele a lety podľa prístrojov. Ocenili okrem iného možnosť zalietať si nad horskými masívmi Vysokých a Nízkych Tatier. Upozornenie: Obrazová redakcia TASR vydáva k správe fotomateriál se rč