Košice 7. marca (TASR) - Z päťdňovej oficiálnej návštevy Kirgizska a Uzbekistanu sa dnes večer vrátil prezident SR Rudolf Schuster. Na jej záver absolvoval prehliadku historických pamiatok v uzbeckom Samarkande a v Buchare, odkiaľ popoludní tamojšieho času odcestoval do Košíc. Vládny špeciál so zvyškom delegácie pokračoval v ceste do Bratislavy.
Prezident bude tráviť víkend na východnom Slovensku, pretože v nedeľu má vo Vysokých Tatrách naplánované stretnutie s ukrajinským prezidentom Leonidom Kučmom, ktorý je na jeho pozvanie na trojdňovom kúpeľnom pobyte vo Vyšných Ružbachoch.
Schuster absolvoval počas svojho pobytu v strednej Ázii rokovania s najvyššími ústavnými činiteľmi oboch štátov. S kirgizským prezidentom Askarom Akajevom hovoril o ekonomickej spolupráci oboch krajín a o aktuálnych problémoch medzinárodnej bezpečnosti. Témou rozhovoru s uzbeckým prezidentom Islamom Karimovom bolo zintenzívnenie ekonomickej spolupráce oboch krajín aj prostredníctvom využitia tzv. južného tranzitného koridoru, ktorý spája oblasť Strednej Ázie, Kaukazu s Európou. Obnovenie obchodných kontaktov s oboma bývalými zväzovými republikami bolo jedným z hlavných cieľov prezidentovej druhej oficiálnej návštevy v tomto roku.
V Biškeku bola podpísaná dohoda medzi Úradom pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo SR a Štátnou inšpekciou pre normalizáciu a metrológiu pri vláde Kirgizskej republiky. Počas následnej návštevy Uzbekistanu podpísal minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan, ktorý prezidenta sprevádzal, so svojím uzbeckým partnerom Abdulazizom Kamilovom dohodu o zamedzení dvojitého zdanenia a zabránení daňovému úniku v odbore daní z príjmov a majetku. Memorandum o vzájomnom pochopení medzi Národnou bankou Uzbekistanu (NBU) a Eximbankou podpísali viceguvernér Eximbanky Martin Petríček.
Počas návštevy v Kirgizsku prezident zavítal aj medzi slovenskú krajanskú komunitu, ktorú tvoria potomkovia členov priemyselného družstva Interhelpo. Z Kirgizskej republiky si prezident Schuster priviezol titul čestného profesora Kirgizskej národnej univerzity. Akademický senát uzbeckej Akadémie budovania štátu a sociálneho rozvoja udelil slovenskému prezidentovi čestný doktorát.
V sprievode prezidenta SR bola aj 14-členná skupina podnikateľov. Cieľom jej cesty v strednej Ázii bolo vytvoriť podmienky pre vznik obchodných vzťahov a pre koordináciu projektov pri presadzovaní sa na tretích trhoch - so zameraním na oblasť poľnohospodárstva, potravinárstva a strojárstva.