BRATISLAVA - Poslancov parlamentu zaskočili obvinenia šéfa poslaneckého klubu ANO Ľubomíra Lintnera, ktorý hovoril o podozreniach z korupcie. Vyslovil ich v súvislosti s rokovaním o zákone, ktorý konkrétne nepomenoval. Poslanci ho varovali pred krivým obvinením.
Lintner vo štvrtok povedal, že v tomto volebnom období sa do parlamentu dostal zákon, ktorý súvisel so zmluvou na päť miliónov korún. „A keď sa financie nedali, tak tá norma neprešla,“ tvrdí.
„Dúfam, že svoje tvrdenie bude vedieť Ľubomír Lintner na Generálnej prokuratúre podložiť argumentmi. Inak by išlo o krivé obvinenie aj kolegov poslancov aj parlamentu ako ústavnej inštitúcie,“ povedal včera predseda parlamentu Pavol Hrušovský.
Predseda poslaneckého klubu SMK Gyula Bárdos sa spýtal, „čo je to za ťah“. Podľa neho šéf klubu ANO nepovedal viac ani koaličným partnerom po svojom vystúpení.
Lintner si uvedomuje, že „svoj kríž si budem musieť niesť“. Zdôraznil, že nikoho konkrétne neobvinil a vychádzal len z istého svedectva. Prokuratúre svoje poznatky povie.
Za absolútne nereálne a smiešne označil Lintnerovo tvrdenie podpredseda poslaneckého klubu SDKÚ Roman Vavrík. Našťastie podľa neho v parlamente sedí 150 poslancov, ktorí rozhodujú nadpolovičnou väčšinou prítomných. „Už som počul kadečo, ale aby sa podplatila väčšina, aby za niečo zahlasovala respektíve nezahlasovala, tak to je absurdné,“ povedal Vavrík.
Lintner považuje reakcie poslancov za logické, lebo presne nevedia, o čo ide. „Informoval som parlament o skutočnosti, o ktorej som sa dozvedel a uvedomujem si aj dôsledky, ak svedectvo informátora bude, alebo nebude k dispozícii,“ podotkol. Odmietol povedať, o aký zákon by mohlo ísť. „Nebudem nič identifikovať. Nechcem, aby som sa ocitol na mandátovom a imunitnom výbore a bol sankcionovaný. Svoje slová som chcel napriek tomu adresovať parlamentu, že čosi také existuje.“
Viacerí poslanci rozmýšľajú, aký zákon mohol mať Lintner na mysli. Niektorí si kladú otázku, či to nebola napríklad novela zákona o premávke na pozemných komunikáciách, ktorú predkladatelia minulý týždeň stiahli z rokovania parlamentu. V novele sa hovorilo, že žiadateľov o vodičské preukazy by mala skúšať súkromná firma, nie polícia. Novela ju mala odbremeniť od byrokracie. Časť opozície i koalície novelu napadla, lebo podporuje sklony ku korupcii.
Počiatočné informácie, že mohlo ísť o novelu zákona o verejnej službe, ktorá súvisela s platmi zdravotníkov, včera viacerí poslanci spochybňovali. KDH novelu vlani nepodporilo a vyvolalo tak konflikt s ANO.
Ďalšia z verzií hovorí, že „tajomný zákon“ sa nemusel dostať až do pléna parlamentu a „stopil“ sa skôr.
(sp, sita)