Bratislava 9. marca (TASR) - Vicepremiér Pál Csáky pripravuje kampaň, ktorá bude informovať verejnosť o účele a obsahu antidiskriminačného zákona prostredníctvom spotov v Slovenskej televízii (STV) a konferencií.
Kampaň prebehne v období prerokovávania návrhu zákona vo vláde a v parlamente a jej realizáciu zabezpečí spoločnosť Monarch v spolupráci s STV. Predpokladané náklady by nemali presiahnuť milión korún.
Návrh antidiskriminačného zákona, ktorý zakazuje diskrimináciu na základe akéhokoľvek dôvodu, už predložil Csáky do medzirezortného pripomienkového konania.
Podobný návrh zákona, ktorý ešte v minulom volebnom období schválila vláda, však parlament napokon neprerokoval. Na návrh kresťanského demokrata a súčasného ministra vnútra Vladimíra Palka ho poslanci odmietli zaradiť do programu prebiehajúcej schôdze Národnej rady SR. Najmä poslancom za KDH totiž prekážalo, že návrh obsahoval zákaz diskriminácie aj na základe sexuálnej orientácie. Palko súčasne argumentoval, že prijatie takého zákona nie je potrebné z hľadiska vstupu SR do EÚ. Rovnaký názor po parlamentných voľbách vyslovil predseda KDH Pavol Hrušovský, hoci prijatie antidiskriminačného zákona odporúča rezolúcia Európskeho parlamentu z roku 2002.
Podľa vicepremiérovho návrhu sa nepripúšťa diskriminácia na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, veku, sexuálnej orientácie či náboženstva. Rovnako sa zakazuje diskriminácia kvôli zdravotnému postihnutiu, politickému zmýšľaniu, národnému alebo sociálnemu pôvodu, príslušnosti k národnosti a etnickej skupine, majetku a rodu.
Csáky chce v tomto roku pokračovať v aktivitách, ktorých cieľom je predchádzať všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie. Aktivity vyplývajú z akčného plánu na roky 2002 až 2003, ktorý prijala vláda ešte minulý rok.
Ich súčasťou je Filmový festival o národnostných menšinách - Minority Film festival, ktorý sa uskutoční v lete tohto roku. Jeho cieľom je prostredníctvom filmov o menšinách priblížiť ich život, tradície a spolunažívanie s majoritným obyvateľstvom. Zorganizuje ho spoločnosť Barok Film a náklady naň predstavujú takmer 470 tisíc korún, ktoré budú uhradené z rezervy vlády.
Pokračovať bude aj podujatie Futbal proti rasizmu, ktoré sa uskutočnilo v novembri minulého roka v hale na Pasienkoch. Tento rok bude v lete a náklady by nemali presiahnuť 200 tisíc korún.
Novembrový futbal zorganizovala Nadácia Pontis a Slovenský futbalový zväz a prebehol pod patronátom šéfa diplomacie Eduarda Kukana. Súčasťou akcie nebol len futbalový zápas známych osobností, ale aj módna prehliadka národného angolského oblečenia, ktoré predvádzali študenti z Angoly, či predstavenie židovských tancov. Na záver akcie vystúpilo niekoľko populárnych hudobných skupín.
Pripravuje sa aj program seminárov pre študentov vysokých škôl o demokracii a ľudských právach zameraných na multikulturalizmus a vzdelávacie semináre na podporu predchádzania diskriminácie žien a boja proti domácemu násiliu.
Prvá správa o priebežnom plnení akčného plánu obsahuje aktivity príslušných rezortov, mimovládnych organizácií a ďalších subjektov, zaoberajúcich sa touto problematikou. Rozdelené sú podľa viacerých oblastí, ako je vzdelávanie, kultúrne aktivity, pozdvihnutie rómskych komunít, boj proti extrémizmu a podobným javom, predchádzanie diskriminácii, rasizmu, xenofóbii a obdobnej intolerancii v rôznych oblastiach.
Správa o priebežnom plnení sa vydáva polročne a je dostupná na internetovej stránke vlády SR.