Funguje štvrtý školský rok, pričom jeho pilotnú časť určenú pre asi tisícku piatakov odštartovali v Bratislave. Prostriedky naň vtedy poskytla holandská polícia. "V roku 1999/2000 išlo čisto o spoluprácu medzi Krajským riaditeľstvom PZ v Bratislave a policajným inštitútom Holandska. Keďže projekt sa stretol s veľmi pozitívnym ohlasom, o dva roky neskôr sme ho rozšírili do celého kraja a neskôr na celé územie Slovenska," informovala hovorkyňa KR PZ Marta Bujňáková.
Projekt polícia prepracovávala tak, aby reagoval na aktuálne problémy spoločnosti ako sú drogy, vandalizmus či šikanovanie, priamo sa týkajúce mladých ľudí. Postupne sa do neho zapojili aj príslušníci mestských polícií. Podarilo sa získať 600 tisíc korún z Protidrogového fondu, ktoré boli určené na pomôcky a výrobu učebných materiálov pre deti. "Tu treba zdôrazniť, že všetci policajti, ktorí navštevujú základné školy, robia túto činnosť bezplatne a navyše v rámci svojho osobného voľna," konštatovala Bujňáková. Policajti sa zúčastnili preškoľovacieho kurzu zameraného na psychológiu, pedagogiku ako i rôzne ďalšie oblasti potrebné pre prácu s deťmi.
"Našim cieľom je vytvoriť akýsi kamarátsky vzťah medzi deťmi a policajtmi. Školáci musia vedieť, že policajti sú tu pre nich a že sa na nich môžu obrátiť s problémami. Zároveň im chceme priblížiť, s čím všetkým sa môžu stretnúť doma, v škole, na ulici. Vedieť ale musia i to, že sú sami zodpovední za svoje skutky," dodala Bujňáková. V súčasnosti je garantom projektu Správaj sa normálne Prezídium PZ SR. Len v Bratislavskom kraji je do neho zapojených 52 škôl.