Bratislava 9. marca (TASR) - Zlá ekonomická situácia a rastúca nezamestnanosť sú príčinou nárastu obchodu so ženami na Slovensku. Za posledných desať rokov sa obchod so ženami stal jedným z najvážnejších problémov a nadobudol medzinárodné črty. Obchodovanie so ženami je po ilegálnom obchode s drogami a zbraňami tretím najvýnosnejším.
Najrizikovejšou skupinou sú dievčatá vo veku od 16 do 24 rokov. Záujem vycestovať do zahraničia prejavilo až 70 percent dievčat zo Slovenska. Najčastejším dôvodom je zámer zdokonaliť sa v cudzom jazyku a ekonomická situácia. Mladé ženy, ktoré vycestujú do zahraničia s prísľubom pracovať ako modelky, čašníčky, barmanky a aupairky, v mnohých prípadoch končia v rukách medzinárodných ilegálnych skupín, ktoré ich nútia k prostitúcii.
Slovenská polícia v minulom roku zaregistrovala 17 prípadov obchodovania so ženami. Odborníci varujú, že tento počet je niekoľkonásobné vyšší a obeťou organizovaných skupín sa ročne stanú stovky žien. Dokazujú to aj prieskumy Medzinárodnej organizácie pre migráciu, ktoré registrujú zvýšený počet žien zo Slovenska pracujúcich ako prostitútky v zahraničí.
Nárast obchodu so ženami spôsobujú aj obmedzené možnosti migrácie. Na svete žije mimo svojho územia až 150 miliónov ľudí, ktorí sú obeťou dobre organizovaných skupín zameraných na obchod s ľuďmi a ľudskými orgánmi. Najväčší nárast v počte prípadov obchodovania so ženami zo Slovenska zaznamenala Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) medzi rokmi 1998 a 1999, keď ich počet stúpol z troch registrovaných na 13.
ms som