Bratislava 9. marca (TASR) - Podľa predsedu HZDS Vladimíra Mečiara existujú nahrávky telefonických rozhovorov viacerých ľudí, pričom sa dajú objednať a kúpiť od Slovenskej informačnej služby (SIS). "Ak mi niekto povie, že v tajnej službe nie je možné objednať si a zaplatiť verejnú nahrávku konkurencie, tak sa mu tak vyrehocem, že až. Sám som na vlastné oči také nahrávky videl a nie v jednom prípade," vyhlásil dnes v diskusnej relácii Slovenskej televízie O päť minút dvanásť.
Preto by podľa neho mali z SIS odísť viaceré osoby na čele s riaditeľom Vladimírom Mitrom, ktoré sú za súčasný stav informačnej služby zodpovedné. "Buď sa zlý systém odtne teraz, alebo pôjde ďalej," povedal. Bývalý premiér zároveň vylúčil, že by si podobné nahrávky rozhovorov sám niekedy objednal.
Minister vnútra SR Vladimír Palko odmietol odpovedať na otázku, či môžu byť odpočúvané hovory aj ďalších významných osôb a politikov. Zdôraznil, že "na to môže dať odpoveď jedine vyšetrovanie, ktoré vedú orgány činné v trestnom konaní".
Mečiar okrem toho tvrdí, že prostredníctvom novovymenovaného šéfa kontrarozviedky SIS Petra Tótha získala vplyv v tejto inštitúcii ANO. "Je tam prepojenie cez denník Národná obroda konkrétne na osobu Pavla Ruska," vyhlásil.
Účastníci debaty sa zaoberali aj návrhom KDH na odvolanie Mitra z funkcie šéfa SIS. Minister financií SR Ivan Mikloš v tejto súvislosti uviedol, že ak by mal byť Mitro odvolaný, "treba preskúmať dôvody, ktoré sú na to dávané, predložiť písomný materiál a potom urýchlene rokovať" o tom, kto ho má nahradiť. Podľa Palka sú kresťanskí demokrati ochotní podporiť ktoréhokoľvek dôveryhodného uchádzača o tento post. "Hnutie si nerobí žiadne nároky na to, že novým riaditeľom SIS by sa mal stať niekto, koho navrhne KDH. Keby však boli všetci v úzkych a nemali kandidáta, potom vieme dať dobré návrhy," dodal.
Na margo poslednej mimoriadnej schôdze parlamentu o korupcii, ktorú inicioval predseda opozičnej strany Smer Robert Fico, Mikloš povedal, že nepriniesla žiadny výsledok, pretože líder Smeru na nej nepotvrdil nijaké zo svojich podozrení zo spáchania trestných činov pri privatizácii Slovenského plynárenského priemyslu (SPP), deblokovaní ruského dlhu či predaji Výskumného ústavu zváračského. Podľa Mikloša je Ficovou povinnosťou podať trestné oznámenie, ak má dôkazy a informácie o podozrení z korupcie. Zároveň vyhlásil, že ak Fico takéto oznámenie nepodal, ide len o ohováranie. "Buď sa správate v rozpore so zákonom a so svedomím právnika, alebo z toho vytĺkate politický kapitál," povedal šéfovi Smeru.
V tejto súvislosti Mikloš upozornil, že Fico svojim výrokom o braní provízie pri privatizácii SPP neobvinil len členov vlády, ale i významné európske plynárenské spoločnosti. "Čakal som, že na schôdzi k tomu uvediete nejaký argument. Keďže ste tak neurobili, podal som na vás žalobu na jednu korunu. Na toľko si totiž vážim vaše názory," skonštatoval. "Vy dobre viete, že varíte z vody, politikárčite a hádžete špinu a lživé obvinenia bez toho, aby ste na to mali čo i len jediný dôkaz," uzavrel minister financií.
Palko k tomu doložil, že každý politik, ktorý podá trestné oznámenie z korupčného podozrenia, mu uľahčí situáciu. "Aspoň nebudem obviňovaný, že tam posielam policajtov, a tam nie," uviedol. Vzápätí dodal, že tento problém sa začína na Slovensku riešiť, pričom polícia už zaznamenala prvé úspechy súvisiace s trestným stíhaním viacerých prominentov a politikov, ktorí čelia obvineniu z brania a dávania úplatku, sprenevery, zneužívania právomocí verejného činiteľa, porušovania povinností pri správe cudzieho majetku, daňových podvodov a ďalších. Ide o dvoch krajských a štyroch okresných prokurátorov, dvoch sudcov okresných súdov, dvoch bývalých ministrov pre privatizáciu a správu národného majetku, bývalého ministra dopravy, bývalého prezidenta Fondu národného majetku (FNM), štátneho tajomníka ministerstva dopravy, dvoch podpredsedov výkonného výboru FNM, jedného člena výkonného výboru FNM, bývalého vedúceho úradu na ministerstve dopravy, generálneho riaditeľa sekcie na ministerstve zdravotníctva, riaditeľa odboru na ministerstve privatizácie, šesť bývalých funkcionárov tajnej služby a v parlamente je navyše žiadosť prokurátora o súhlas s trestným stíhaním jedného poslanca.