Bratislava 10. marca (TASR) - Na negatívne dopady privatizácie vodárenstva upozorňuje nová správa organizácie Priatelia Zeme s názvom Spravodlivý prístup k vode pre všetkých. Zverejnila ju pred blížiacim sa tretím Svetovým fórom o vode, ktoré sa uskutoční v polovici marca v japonskom Kjóte.
Mimovládna organizácia poukazuje na skutočnosť, že len približne päť percent svetových vodných zdrojov je v súčasnosti v súkromných rukách. Sektor vodárenstva tak predstavuje ohromný potenciál pre niekoľko nadnárodných korporácií, ktoré tento trh ovládajú.
Podľa Priateľov Zeme medzinárodné finančné inštitúcie, ktoré nahrávajú nadnárodným vodárenským spoločnostiam, pripravujú pôdu pre privatizáciu tým, že podmieňujú poskytnutie pôžičiek chudobným krajinám privatizačnými prísľubmi. Obchodné dohody tomuto procesu napomáhajú, keď od krajín vyžadujú, aby deregulovali vodárenský sektor a otvorili ho súkromným investorom.
V správe sa konštatuje, že "Svetová banka a iné medzinárodné finančné inštitúcie zohrávajú pri presadzovaní privatizácie vodární kľúčovú úlohu spolu s nadnárodnými vodárenskými gigantmi a obchodnými dohodami, ktoré presadzujú priemyselné krajiny a ktorých účelom je odstrániť bariéry pre vstup korporácií na trh".
Svetová banka nástojí na tom, že "voda musí byť posudzovaná ako ekonomický statok". To znamená, že ak ste dosť bohatí, môžete plytvať vodou, ako sa vám zapáči, pre chudobných je však prístup k vode neraz každodenným bojom, tvrdia Priatelia Zeme.
Napriek tomu, že niektoré krajiny hľadajú účinné kontrolné mechanizmy na kontrolu sprivatizovaných vodárenských systémov, nemala by byť voda ako základná životná potreba podľa Priateľov Zeme nikdy predmetom privatizácie.
Priatelia Zeme sú celosvetovou občianskou environmentálnou sieťou, ktorá má 68 národných členských organizácií a približne milión členov.