Bratislava 10. marca (TASR) - Oficiálne prijatie pozvania SR na pristúpenie k Severoatlantickej zmluve vníma bývalý predseda parlamentnej skupiny za urýchlený vstup SR do NATO František Šebej ako jeden z krokov pod vrcholom. Rovnaký postoj zaujal v tejto súvislosti aj ďalší bývalý člen skupiny Peter Weiss.
Obaja pripomenuli, že právoplatnými členmi aliancie sa staneme až po ratifikácii 19 národnými parlamentmi členských krajín NATO. "Bolo veľmi veľa rokov, čo sme sa snažili stať členmi aliancie. Niekedy v minulosti, aj vďaka medzinárodnej konštelácii a potom neskôr aj vďaka našej vnútornej politike, sme boli úplne v beznádejnej situácii. Pre mňa, čo som strávil mnohé roky snahou dostať SR do pod dáždnik NATO, je to veľká satisfakcia," vyznal sa pre TASR Šebej. Jeho slová doplnil Weiss, ktorý dnešné odovzdanie súhlasné listu považuje za zavŕšenie historickej cesty, ktorou prešlo Slovensko. Zdôraznil pritom, že cieľ integrovať sa do NATO mali vo svojich programoch všetky vlády od vzniku samostatnej SR v roku 1993, s výnimkou jednej strany (pozn. TASR - SNS).
Sú presvedčení, že ratifikačný proces v národných parlamentoch členských krajín NATO nebude problematický a bude mať hladký priebeh. "Nemali by sa vyskytnúť problémy, ak my sami neurobíme nejaké chyby," myslí si Weiss.
Podľa Šebejových slov to, čo teraz nastane, nie je veľká úľava a konečné uspokojenie, ale práca. Na to, aby bola krajina plnoprávnym členom, musí spĺňať isté podmienky. "Máme nejaké problémy - s utajovanými skutočnosťami, potrebujeme posilniť hospodárstvo, pretože hospodársky výkon krajiny je úzko spätý s jej schopnosťou byť členom vojenskej aliancie," doplnil.
Minister zahraničných vecí Eduard Kukan odovzdá dnes generálnemu tajomníkovi NATO Georgeovi Robertsonovi list, v ktorom Slovensko prijíma pozvanie na pristúpenie k Severoatlantickej zmluve. Ide o formálnu procedúru a zároveň podmienku na to, aby mohli byť podpísané prístupové protokoly. Podpis sa uskutoční 26. marca v Bruseli a následne sa začne ratifikačný proces v členských štátoch Severoatlantickej aliancie a v Národnej rade SR.