Bratislava 10.marca (TASR) - Aliancia nového občana (ANO) odmieta tú z alternatív v návrhu koncepcie dôchodkovej reformy, ktorá nezabezpečuje krytie vzniknutých nákladov počas celého transformačného obdobia.
"Pokiaľ by mala prejsť takáto alternatíva, čo neverím, lebo aj ministerstvo financií má k nej dosť negatívny postoj, tak ministri a prípadne neskôr aj poslanci ANO by zvažovali, či v takejto podobe reformu podporiť, alebo nie," vyhlásil na dnešnej tlačovej besede ANO štátny tajomník rezortu práce Michal Horváth.
Strana totiž podľa neho považuje za nepredstaviteľné, aby sa prijalo také riešenie, ktoré by po vyčerpaní zdrojov z privatizácie mohlo viesť k tomu, že reforma sa bude musieť buď zastaviť, alebo sa budú redukovať sadzby, plynúce na osobné účty občanov. Za takéto riešenie považuje variant, v rámci ktorého by v cieľovom stave o niekoľko desiatok rokov terajší priebežný systém financovania cez Sociálnu poisťovňu úplne zanikol a ľudia, ktorí si v kapitalizačnom pilieri nenašetria dosť prostriedkov na minimálny starobný dôchodok, by boli riešení prostredníctvom systému štátnej sociálnej pomoci. "Pri tejto alternatíve nie je podľa môjho názoru akceptovateľné, aby ľudia naďalej platili odvody do priebežného systému s tým, že v budúcnosti im z neho nebudú vznikať žiadne nároky. V takomto prípade ale výpadky Sociálnej poisťovne nebudú len 10 % (ktoré si občania začnú sporiť na osobných účtoch), ale budú podstatne vyššie," upozornil M. Horváth. Do poisťovne by totiž smerovala už iba časť dnešných odvodov na dôchodkové zabezpečenie, pripadajúca na invalidné a pozostalostné dôchodky. Deficit vo vykrývaní nárokov terajších a budúcich dôchodcov by tak podľa štátneho tajomníka nebol vyfinancovateľný. "Pokiaľ chceme dodržať maastrichtské kritériá, tak by to nebolo udržateľné," domnieva sa M. Horváth.
Do úvahy treba podľa neho brať aj to, že čím viac ľudí prejde do nového dôchodkového systému, v ktorom si začnú 10 % hrubej mzdy sporiť na vlastný dôchodok, tým väčší deficit vznikne v priebežnom systéme. Odhad v koncepcii, že to bude asi polovica ľudí, ktorým to bude umožnené, považuje za príliš nízky, keďže na občanov budú pôsobiť dôchodkové správcovské spoločnosti masívnou reklamou. "Nemôže sa stať, že budeme prekvapení, ako veľa ľudí prešlo a nemáme to z čoho zaplatiť," vyjadril sa.
Parametre preto podľa neho treba nastaviť tak, aby bol systém vyfinancovateľný aj vtedy, keď sa všetci oprávnení rozhodnú vstúpiť do kapitalizačného piliera a na základe ich počtu potom prípadne zvýšiť sadzby, plynúce na osobné účty. Sám podľa jeho slov podporuje druhú alternatívu, obsiahnutú v koncepcii reformy, podľa ktorej zostane priebežný dôchodkový systém natrvalo zachovaný, pričom na dôchodkové poistenie bude plynúť dnešná sadzba 28 % z hrubých miezd zamestnancov, z toho 10 % na osobné účty občanov. "V takomto prípade je to podľa môjho názoru ešte na hranici únosnosti a dá sa to prefinancovať," zdôraznil. Predstavitelia ministerstva zatiaľ nie sú pri spomínaných alternatívach jednotní a rozhodnúť bude musieť zrejme až vláda.
M. Horváth by za ideálne považoval, keby na vykrytie reformných nákladov bolo pre začiatok odložených 200 miliárd Sk, pričom momentálne je k dispozícii len vyše 60 miliárd Sk z privatizácie SPP. Tie by mali stačiť na pokrytie transformačných nákladov asi na 3 roky. Otázka ďalšej privatizácie je podľa štátneho tajomníka politickým rozhodnutím, rezort však bude vyvíjať tlak na to, aby čo najviac zdrojov z nej bolo odložených práve na dôchodkovú reformu.