Bratislava 17. februára (TASR) - Centrum pre medzinárodno-právnu ochranu detí a mládeže (CMPOD), ktoré zriadilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR, zrealizovalo do dnešného dňa tri medzištátne adopcie. Žiadatelia o osvojenie sú zo zmluvných krajín - Francúzska a Kanady (provincia Quebec a Britská Kolumbia).
Odznelo to dnes na stretnutí s novinármi, na ktorom členky Výboru NR SR pre sociálne veci a bývanie - Edita Angyalová (Smer), Eva Černá (ANO) a Zuzana Martináková (SDKÚ) informovali o priebehu a výsledkoch poslaneckého prieskumu. Prieskum zameraný na identifikáciu problémov domácich a medzištátnych osvojení sa začal vo februári na krajskom úrade v Košiciach a skončil dnes v CMPOD v Bratislave.
Centrum, ktoré má okrem medzištátnych osvojení na starosti vymáhanie výživného zo zahraničia a medzinárodné únosy detí, eviduje 20 záujemcov o adopciu. Nakontaktovaných na deti je 14 žiadateľov, z ktorých traja už majú pozitívne rozhodnutie slovenského súdu, jedenástich čaká súdny proces. Z ostatných šiestich žiadateľov dvaja odstúpili od adopcie, dvaja boli vyradení a dvaja čakajú na dieťa. Podľa riaditeľky CPODM Aleny Matejovej možno v najbližších dňoch očakávať žiadosti z ďalších zmluvných štátov - Rakúska, Monaka a Talianska. Slovensko spolupracuje aj s Holandskom, Talianskom a Nemeckom.
Na Slovensku je v 90 štátnych a neštátnych detských domovoch umiestnených 3500 detí. Centrum eviduje 80 detí vhodných na medzištátne osvojenie, z toho 56 má viac ako štyri roky. Ide o deti, ktoré majú minimálne jedného z rodičov rómskeho pôvodu. Matejová to odôvodnila tým, že nerómske deti vo veku do štyroch rokov sa na Slovensku takmer vždy podarí umiestniť. Najmladšie deti, ktoré sa nachádzajú v databáze centra, sa narodili v roku 2001 a celý ročník je už nakontaktovaný na žiadateľov.
Výber detí vhodných na medzištátne osvojenia majú na starosti okresné a krajské úrady. Po šiestich mesiacoch, keď slovenskí občania neprejavia záujem o adopciu, môžu OÚ a KÚ dieťa ponúknuť na adopciu do zahraničia. Príprava adoptívnych rodičov je podľa Matejovej mimoriadne náročná a trvá od troch do šiestich mesiacov.