BRATISLAVA - Zákon o poplatkoch v zdravotníctve má toľko výnimiek, že to narušuje jeho základný zmysel, tvrdí Asociácia súkromných lekárov. „Výnimky budú robiť v praxi problémy,“ hovorí jej prezident Ladislav Pásztor.
Lekárnici sa zas cítia novým zákonom diskriminovaní, lebo im bude z poplatku 20 korún zostávať len 5 korún.
Záchranná a dopravná zdravotnícka služba Bratislava ešte nevie, ako bude od 1. apríla od pacientov vyberať korunu až dve za kilometer. Sanitky nie sú vybavené taxametrami a pokladnicami a aj oni sa sťažujú na množstvo výnimiek.
Okrem toho všetci tvrdia, že nevedia, ako budú môcť zákon od 1. apríla dodržiavať, pretože chýbajú vykonávacie predpisy.
Poslanci novelu zákona bez väčších problémov schválili minulý týždeň, ale prezident Rudolf Schuster, ktorému ju zatiaľ ešte nedoručili, zatiaľ nevie, či ju podpíše.
Novela zavádza poplatok 50 korún za deň pobytu v nemocnici, za návštevu v ambulancii 20 korún a toľko má stáť aj každý recept na lieky, platiť sa má aj za niektoré jazdy sanitkou. Podľa hovorcu hlavy štátu Jána Füleho prezident sa nebude riadiť názormi politických strán, ale rozhodne sa podľa vlastného uváženia a odporúčania odborníkov zo svojej kancelárie.
Predseda Smeru Robert Fico vyzval prezidenta, aby zákon vrátil parlamentu. Ak tak prezident neurobí, Smer sa spolu s ostatnou opozíciou obráti na Ústavný súd.
Nepodpísať zákon vyzývajú prezidenta aj komunisti. Prijatá novela podľa nich ruší posledné výdobytky socializmu. Apel na prezidenta vyslalo tiež HZDS. Hovorí, že vrátenie zákona by bolo v prospech „starých a chorých“.
Ak prezident zákon podpíše, začne platiť od 1. apríla. V prípade, že ho vráti na prerokovanie Národnej rade, na opätovné prijatie bude treba najmenej 76 hlasov poslancov. Koalícia ich má 78. Je dosť reálne, že by zákon opäť schválila, len by sa oddialil dátum jeho účinnosti.
(sp, tasr)