Spišská Nová Ves 11. marca (TASR) - Škody spôsobené nelegálnym výrubom stromov v Národnom parku Slovenský raj (NP SR) počas zimy 2002-2003 vyčíslia až v závere apríla.
Už teraz je však jasné, že problém sa nepodarilo eliminovať napriek niekoľkoročnému úsiliu ochranárov a vlastníkov lesov. Ako povedal pre TASR riaditeľ Správy NP SR Dušan Bevilaqua po skončení dnešnej pracovnej porady v Spišskej Novej Vsi, rast cien plynu a elektrickej energie sa premietol do zvýšeného záujmu o drevo v domácnostiach s najnižšími príjmami a to nielen rómskych. Samozásobovanie však musí byť podľa účastníkov porady regulované a prísnejšie kontrolované.
Zástupcovia štátnych lesov i urbariátov zhodne s ochranármi poukazovali na nedostatok financií na stráženie lesných porastov v národnom parku. Od februára síce pôsobí v Slovenskom raji deväť profesionálnych strážcov, čo považuje Bevilaqua za prínos v porovnaní s minulosťou, ale ich možnosti sú obmedzené limitovaným počtom nadčasových hodín.
Ochranári kritizovali aj skutočnosť, že hájovne v rôznych lokalitách Slovenského raja zostali prázdne, viaceré schátrali a ďalšie sa stali predmetom záujmu zbohatlíkov. Ak by boli obývané, prítomnosť lesníkov by posilnila prevenciu. Závory pri vstupoch na lesné cesty nie sú najefektívnejším riešením, keďže zámky zlodeji pravidelne rozbíjajú.
Poukázali tiež na doposiaľ nespracovaných asi 60 m3 drevnej hmoty po decembrovej vetrovej kalamite neďaleko osady Letanovský mlyn. Vývraty lákajú obyvateľov osady a drevo vhodné na ďalšie spracovanie možno iba ťažko ustrážiť.
Spoluprácu s políciou označil riaditeľ Správy NP SR v rozhovore pre TASR za dobrú. Podľa neho problémom sú rozmáhajúce sa krádeže v obchodných centrách, ktoré čoraz viac zamestnávajú policajtov. Zdôraznil, že viac treba využívať platnú legislatívu a sprísniť kontrolu samovýroby palivového dreva, čo zakotvili účastníci dnešnej pracovnej porady aj do prijatých záverov. Dohodli sa tiež na príprave školenia, na ktorom by sa vlastníci lesov podrobne oboznámili s novým zákonom o ochrane prírody.