Bratislava 11. marca (TASR) - Žiaci slovenských stredných učilíšť dosahujú nevyhovujúce výsledky. Prevláda nezáujem o vyučovanie, pasivita až neochota pracovať.
Využívanie učebných pomôcok na hodine je nedostatočné, kontrola a hodnotenie vedomostí sú sporadické. Časť žiakov má problémy v komunikácii a písomnom prejave.
Vyplýva to zo Správy o stave a úrovni výchovy a vzdelávania v školách a školských zariadeniach v SR v školskom roku 2001/2002, ktorú každoročne predkladá hlavný školský inšpektor Vladislav Rosa. Vedomostnú úroveň zisťovali inšpektori v 747 stredných školách (311 gymnázií, 249 stredných odborných škôl, 187 stredných odborných učilíšť) prostredníctvom hospitácií a inšpekčných testov zo slovenského jazyka a literatúry, matematiky a ostatných prírodovedných predmetov.
Gymnazisti menej čítajú, slabá je ich schopnosť samostatne analyzovať literárne dielo. Výborné výsledky dosiahli v pravopise a slohu. Na rozdiel od slovenčiny, majú pozitívny vzťah k matematike. V cudzích jazykoch sú ich vedomosti dobré, úroveň vyučovania je však rozdielna. Záujem o prírodovedné predmety u gymnazistov klesá.
Praktická zručnosť žiakov stredných odborných škôl (SOŠ) je priemerná. Príčinou je nedostatočná názornosť a praktická aplikácia učiva. Nadaným žiakom učitelia venujú menšiu pozornosť. Výučba a výsledky žiakov v slovenčine a cudzích jazykoch sú priemerné. V odborných predmetoch pracovné tempo nie vždy zodpovedá schopnostiam žiakov.
Kvalifikovanosť učiteľov a odbornosť výučby na slovenských stredných školách označila Slovenská štátna inšpekcia za veľmi dobrú. Pretrvávajúcim negatívom je uplatňovanie tradičných metód výučby, ktoré nie sú pre žiakov motivujúce. Hodnotenie žiakov považuje za vcelku objektívne, prevláda však písomné overovanie vedomostí a tradičné pamäťové učenie.