SME

Šport: Rada športu ministerstva SR navrhla rozdeliť 78 miliónov korún z lotérií

Bratislava 11. marca (TASR) - Po zániku Štátneho fondu telesnej kultúry (ŠFTK) vznikla na Ministerstve školstva SR Rada ministra školstva SR pre šport.

Jednou z jej hlavných úloh bolo radiť ministrovi pri rozdeľovaní štátnych prostriedkov, ktoré slovenský šport čerpal zo štátneho rozpočtu a iných štátnych zdrojov.

Práve o tomto aktuálnom probléme v utorok hovorili členovia Rady ministra školstva SR pre šport na svojom prvom stretnutí vo volebnom období 2002-2006. Pod vedením ministra školstva SR Martina Fronca okrem tvorby štatútu a rokovacieho poriadku vypracovali aj návrh na rozdelenie sumy 78 miliónov Sk z nadvýťažku lotérií za rok 2002.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Záujem o problematiku športu na ministerstve školstva existuje. Preto som menoval Radu pre šport, ktorá mi bude pomáhať riešiť aktuálne problémy športu. Pri výbere ľudí do Rady som zohľadňoval, aby v nej pracovali ľudia, ktorí problematike rozumejú," povedal minister školstva SR Martin Fronc.

"Zhodli sme sa kritériách a prioritách pre rozdelenie peňazí, ktoré však musí schváliť vláda SR," uviedol po zasadnutí Rady ministra školstva SR pre šport jej predseda László Szigeti, štátny tajomník MŠ SR.

Ako ďalej uviedol, Rada športu odporučila ministrovi prideliť 10 miliónov Sk na prípravu špičkových športovcov, členov Top-tímu SOV, ktorí sa chystajú na OH 2004 v Aténach a ďalších osem miliónov na ich materiálno-technické zabezpečenie. Keďže rok 2003 je zároveň aj rokom telesne postihnutých športovcov, Slovenský zväz telesne postihnutých športovcov by mal podľa návrhu Rady dostať na činnosť dva milióny korún, Slovenský paralympijský výbor na prípravu Paralympiády 2004 v Aténach dva a pol milióna Sk.

SkryťVypnúť reklamu

"Ďalších desať a pol milióna Sk chce MŠ SR využiť na financovanie postupných oblastných a okresných športových súťaží. Zatiaľ síce ešte nevieme, podľa akého kľúča budeme tieto prostriedky prerozdeľovať, ale v blízkej budúcnosti chceme zmeniť doteraz nesystémové čerpanie peňazí na tieto obľúbené žiacke súťaže," povedal L. Szigeti.

O zvyšné peniaze z tohto 78-miliónového balíka prejavil záujem Národný inštitút športu (NIŠ), Národné futbalové centrum SFZ v Senci a projekt MŠ SR Otvorená škola, respektíve Vráťme šport do škôl. NIŠ potrebuje peniaze na vybudovanie diagnostických centier v Košiciach, Banskej Bystrici a Trenčíne.

"Druhým bodom nášho rokovania malo byť rokovanie o rozpise čerpania financií pre podporu slovenského športu zo štátneho rozpočtu na rok 2003, no pre krátkosť času a náročnosť problematiky sme sa k tomuto bodu nedostali. Všetci členovia Rady športu dostali materiál na pripomienkovanie a približne o dva týždne sa k nemu opäť vrátime," povedal o predmete (ne)rokovania predseda Rady športu.

SkryťVypnúť reklamu

Minister školstva M. Fronc v tejto súvislosti hovoril aj o potrebe vytvoriť v slovenských podmienkach moderný zákon o športe. Podľa neho je potrebné pracovať na zákone o športe, hoci v pláne legislatívnych úloh vlády na rok 2003 táto téma nefiguruje. V súčasnosti sa tiež veľa hovorí o nových daňových zákonoch. Pri ich tvorbe treba nájsť spôsoby ako podporovať šport. Ministerstvo nezabúda ani na tvorbu antidopingovej legislatívy,ktorú si vyžiada Svetový antidopingový kódex. Štvrtá oblasť, v ktorej novokoncipovaná Rada športu venuje zvýšenú pozornosť, je projekt Otvorená škola, respektíve Vráťme šport do škôl.

"Musíme sa angažovať aj v tejto oblasti, lebo napríklad na Orave existujú školy s 700 - 800 žiakmi, ktoré nemajú telocvičňu. Na druhej strane v iných regiónoch sú školské športoviská, ktoré sú popoludní alebo cez víkendy prázdne. Musíme nájsť cesty ako tieto objekty sprístupniť všetkým, ktorí chcú športovať. Musíme nájsť formy ako dať športoviská k dispozícií všetkým," zdôraznil M. Fronc ďalšiu z kľúčových úloh Rady ministra školstva SR pre šport.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 511
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 783
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 581
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 639
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 187
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 831
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 559
  8. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 4 545
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu