Uviedla to na dnešnej tlačovej konferencii generálna riaditeľka sekcie audiovízie a médií Ministerstva kultúry (MK) SR Zuzana Mistríková.
Reagovala tak na informácie, ktoré odzneli v médiách, že návrhy nových mediálnych zákonov pripravuje súkromná právnická kancelária Dedák & partners na čele s Pavlom Blahušiakom. "Príprava zákonov prebieha výlučne v internom prostredí, pričom Blahušiak má na ne vplyv ako riadny člen Rady ministra kultúry pre masmédiá," tvrdí riaditeľka. "Verejnejšiu prípravu zákona ako je prebiehajúca o Slovenskej televízii si z posledného obdobia ani nepamätám," dodáva Mistríková.
Proces prípravy oboch zákonov otvorila verejná diskusia. Pripomienky z nej budú do legislatívnych zámerov zapracované do 25. marca, kedy sa oboma zákonmi bude zaoberať Rada ministra kultúry pre masmédiá. Počas medzirezortného pripomienkového konania budú prístupné na internete, kde sa k nim budú môcť vyjadriť všetky relevantné inštitúcie.
V súčasnosti sekcia pracuje dovedna na štyroch návrhoch zákonov, pričom v pondelok dokončila návrh novely autorského zákona. Zmeny v tomto zákone sa zamerajú na zosúladenie s európskou legislatívou. Pripravuje sa aj návrh zákona o koncesionárskych poplatkoch, proti ktorému Slovenský rozhlas rozporuje v dvoch bodoch. Argumenty tejto inštitúcie o zvýšení návrhu poplatku z terajších 30 korún na 50 Sk považuje ministerstvo za relevantné. Rezort však vo svojej koncepcii navrhol zvýšenie rozhlasových koncesií na 40 korún mesačne. Návrh na existenciu princípu valorizácie koncesionárskeho poplatku na úrovni inflácie prediskutujú predstavitelia MK SR s ministerstvom financií. Jeho akceptáciu však Mistríková nevidí ružovo. Podľa konzultácií legislatívneho a právneho odboru MK SR ministerstvo financií v zásade nesúhlasí so zapracovaním valorizácie do zákonov, v ktorých sa nachádzajú pevné poplatky. Boli by však radi, keby 20. marca zákon vláde nemuseli predkladať s rozporom.