BRATISLAVA - Riaditeľ SIS Vladimír Mitro včera požiadal o uvoľnenie z funkcie. „I keď nie som politikom, viem politicky čítať a jednoducho sa už nemôžem pozerať na turbulencie, ktoré Slovenskej informačnej službe bránia v normálnej práci. Domnievam sa, že môj odchod je aj v záujme upokojenia situácie na politickej scéne,“ napísal Mitro vo svojom stanovisku, ktoré poskytol médiám.
Považuje za prirodzené, že nemal dôveru niektorých vládnych politikov. „Mrzí ma však, že keď už sa proti mne nedalo nič nájsť, určité kruhy v pozadí použili lži, ktoré podsunuli verejnosti,“ napísal.
Predseda SMK Béla Bugár Mitrov krok ocenil: „Riaditeľ SIS, ktorý nemá podporu všetkých koaličných strán, nemôže dlhodobo efektívne pracovať.“ Bugár hovorí, že Mitro pomohol koalícii vyriešiť otázku okolo neho samotného. Koaličná rada sa včera večer mala zaoberať práve Mitrovým odvolaním, takto riešila iba to, kto ho v kresle šéfa tajnej služby nahradí.
Člen výboru na kontrolu SIS Peter Muránsky z KDH povedal, že Mitro sám uznal, že posledné kroky, ktoré urobil, boli neúnosné, „aby zotrval ďalej vo funkcii“. Muránsky mal na mysli najmä vymenovanie novinára Petra Tótha za šéfa kontrarozviedky. KDH v dôsledku toho ako prvé žiadalo Mitrovu hlavu. Podľa predsedu KDH Pavla Hrušovského bude trvať na Tóthovom odvolaní aj po výmene šéfa SIS.
Exminister vnútra Ladislav Pittner - si myslí, že Mitro si ako skúsený a dlhoročný pracovník bezpečnostných zložiek uvedomil, že takúto funkciu nie je možné vykonávať vtedy, keď ústavní činitelia z väčšej časti takejto službe nedôverujú.
Pittner si Mitra vysoko váži, lebo pomohol odhaliť mnohé skutočnosti okolo činnosti SIS za pôsobenia Ivana Lexu vrátane Ivana Lexu.
Minister obrany Ivan Šimko z SDKÚ povedal, že je to krok, „pre ktorý sa rozhodol pán Mitro, a preto ho treba rešpektovať“.
Ak prezident Mitra odvolá a jeho nástupca nebude známy, zastupovať ho bude jeho námestník. Tým je od 1. marca bývalý šéf kontrarozviedky Vladimír Michal.
Autor: MONIKA ŽEMLOVÁIGOR STUPŇAN

Beata
Balogová
