
Vladimír Mitro ešte pred niekoľkými týždňami obhajoval svoju pozíciu v bezpečnostnom výbore v parlamente. FOTO SME – PAVOL FUNTÁL
BRATISLAVA – Riaditeľ SIS Vladimír Mitro včera požiadal o uvoľnenie z funkcie. Podpredseda ANO Ľubomír Lintner to víta ako rozumný krok, ktorý „umožňuje upokojenie situácie v koalícii“. Meno Mitrovho nástupcu by mal podľa Lintnera čo najskôr predložiť premiér a predseda SDKÚ.
Šéf výboru pre obranu a bezpečnosť Robert Kaliňák zo Smeru to vníma tak, že šéf SIS neustál politický tlak, a preto svoje miesto opustil.
Bývalý riaditeľ rozviedky SIS a poslanec Tkáčovho klubu Rudolf Žiak Mitra chápe: „Nie je možné, aby dlhodobo boli boje medzi politickými stranami a zložkami, ktoré majú na starosti bezpečnosť štátu.“ Podľa neho situácia sa mení aj tým, že Slovensko je na prahu vstupu do NATO a spolupráca musí byť postavená na dôvere.
Kritika SIS sa začala po vypuknutí škandálu s nelegálnym odpočúvaním. V SIS šéfoval odpočúvaniu bývalý pracovník ŠtB Ľuboš Urban, ktorý tam bol aj za Lexu.
Články, ktoré tajnú službu vinili z nekalých činností, sa objavili aj v britskom periodiku Jane‘s Intelligence Digest. Riaditeľ Mitro to však popieral a tvrdil aj to, že neverbuje novinárov. Krátko na to vymenoval za šéfa kontrarozviedky bývalého novinára Petra Tótha. Toho vojenský prokurátor obvinil z útoku na štátny orgán.
Minulý týždeň Mitrovi ukradli služobnú zbraň a mobil.
Na problémy bezpečnostných zložiek a narábanie s utajovanými skutočnosťami upozornil Slovensko pri svojej pondelňajšej návšteve aj generálny tajomník NATO George Robertson.
(mož, sp)
Mitra nikdy neodvolali, radšej išiel sám
BRATISLAVA – Vladimíra Mitra ani raz neodvolali z funkcie riaditeľa tajnej služby. Odchádzal dobrovoľne, ale vždy pod politickým tlakom.
Po osamostatnení Slovenskej republiky a zriadení Slovenskej informačnej služby sa Mitro stal jej prvým riaditeľom. Vo februári 1995, niekoľko mesiacov po tom, čo sa vlády opäť ujal Vladimír Mečiar, požiadal prezidenta o uvoľnenie z funkcie. Svojich postov sa vzdali aj šéfovia rozviedky a kontrarozviedky.
V apríli 1995 Mitro z tajnej služby odišiel. Vzápätí Národná rada prijala novelu zákona o SIS, že šéfa tajnej služby nevymenúva prezident, ale vláda. Vytvorila tak priestor na vymenovanie Ivana Lexu za nového riaditeľa.
Mitro sa do čela SIS vrátil na jeseň v roku 1998, keď začala vládnuť koalícia SDK, SDĽ, SMK a SOP.
Poslanec Vladimír Palko povedal, že vymenovanie Mitra súvisí s tým, že najviac „vyhovuje pestrofarebnému zloženiu vládnej koalície“. Mitrovou úlohou bolo podľa neho obnoviť dôveru k SIS doma a v zahraničí a naznačil tiež ekonomické zoštíhlenie služby, aby nefungovala za miliardu korún ročne ako dovtedy.
Zástupca SMK László Gyurovszky, ktorý je dnes členom vlády, hovoril, že Mitro je odborník a v tajnej službe urobí poriadok. (sp)
Pozri aj 8. stranu
Kto by mohol nastúpiť do čela SIS?
Koaličné strany sa zhodujú, že nového riaditeľa tajnej služby by mal navrhnúť premiér. Bude to teda človek, ktorému Mikuláš Dzurinda dôveruje a ktorý nebude výrazne prekážať ostatným trom stranám. Podľa analytikov by však nemalo ísť len o človeka blízkeho jednému politikovi.
Nový riaditeľ by mal mať skúsenosti s bezpečnostnou problematikou a aj problematikou tajnej služby. Môže ísť o človeka z tajnej služby, Národného bezpečnostného úradu, Policajného zboru, právnika alebo o poradcu pre bezpečnostnú problematiku, prípadne asistenta.
Mal by mať priehľadnú minulosť, aby ho prijalo aj zahraničie, najmä NATO. Nemal by byť spojený s ŠtB a v žiadnom prípade by nemal byť vydierateľný. Nový šéf tajnej služby by mal mať potrebné vzdelanie a mal by byť dobrý manažér, navyše oddaný demokratickým zásadám.
Ak by premiér nevedel nikoho nájsť, čo je nepravdepodobné, má svojich ľudí pripravené aj KDH a námestníka by vedela navrhnúť aj ANO. Kandidáta KDH by však premiér a ANO pravdepodobne neakceptovali. (mož)