12. mar 2003 o 8:53
Dzurinda dnes navrhne odvolať Mitra z funkcie
BRATISLAVA 12. marca (SITA) – Premiér Mikuláš Dzurinda na dnešnom rokovaní vlády navrhne odvolať Vladimíra Mitra z funkcie riaditeľa SIS. Urobí tak na základe listu, ktorý mu v utorok Mitro poslal. V liste informuje premiéra o abdikácii z funkcie. Meno ka
ndidáta na nového riaditeľa predloží Dzurinda koaličným partnerom a bude sa snažiť získať pre neho čo najširšiu podporu. Po schválení vládou premiér navrhne prezidentovi SR vymenovať ho do funkcie.
Kabinet sa bude dnes zaoberať zrušením Fondu detí a mládeže (FDaM), ktorý spravoval majetok po bývalom Socialistickom zväze mládeže (SZM). Podľa ministerstva táto forma správy majetku a spôsob podpory aktivít v prospech detí a mládeže je už prežitá a nefunkčná. Zákon o Fonde detí a mládeže schválil parlament v roku 1993. Majetok štátu v správe FDaM bol v predchádzajúcich rokoch prenajatý za nevýhodných podmienok, vo viacerých prípadoch na 20 až 30 rokov. V júli 2001 ministerstvo školstva, Rada mládeže Slovenska a Študentská rada vysokých škôl založili Nadáciu mládeže Slovenska. Na nadáciu bol bezplatne prevedený majetok štátu v správe FDaM v účtovnej hodnote takmer 270 miliónov korún.
V programe vlády sa nachádza aj návrh skupiny poslancov na vydanie zákona o ochrane súkromia pred neoprávneným použitím informačno-technických prostriedkov (ITP). Návrh zákona z dielne poslancov ANO zakazuje použitie ITP bez predchádzajúceho písomného súhlasu sudcu. Táto legislatívna úprava odpočúvania bola jednou z podmienok predložených alianciou Koaličnej rade v súvislosti s kauzou odpočúvania ich predsedu Pavla Ruska. Ministerstvo vnútra s týmto návrhom zákona nesúhlasí.
Od 1. júla by sme mali mať aj na Slovensku status vojnového veterána. Návrh zákona o vojnových veteránoch pripravilo na rokovanie vlády ministerstvo obrany. Nová právna norma prvýkrát definuje a vymedzuje okruh vojnových veteránov a určuje podmienky priznania statusu veterána a starostlivosť o nich. Veteránom bude rezort obrany zabezpečovať zdravotné vyšetrenia, kúpeľnú a rekreačnú starostlivosť ako aj liečebnú starostlivosť po návrate z výkonu vojenskej služby v zahraničí. Za vojnového veterána sa bude považovať osoba s občianstvom SR, ktorá vykonávala nepretržite aspoň 90 dní vojenskú službu mimo územia Slovenska v pozorovateľskej misii, vo vojenskej operácii alebo pri plnení záväzkov vyplývajúcich z medzinárodnej zmluvy o spoločnej
Ministri tiež budú diskutovať o Návrhu organizačno-technického zabezpečenia referenda o vstupe do EÚ. Ľudové hlasovanie bude stáť 196 miliónov korún. Z tejto sumy dostane ministerstvo vnútra 167 mil. korún, Štatistický úrad SR 28 mil. korún, Slovenský rozhlas 300 tis. korún a Slovenská televízia 700 tis. korún. Peniaze budú použité na referendové tlačivá, hlasovacie lístky a preukazy s ochrannými prvkami, metodické a informačné materiály. Z peňazí určených na referendum sa bude hradiť aj refundácia miezd a odmien členom okrskových komisií, náklady spojené s činnosťou komisií, telefónne účty, odmeny pomocným pracovným silám, prevádzka a prenájom miestností na hlasovanie. Finančné prostriedky určené pre Štatistický úrad SR zahŕňajú výdavky na spracovanie výsledkov hlasovania v referende.
Novelou zákona o civilnej službe, ktorý je tiež dnes na programe rokovania vlády, sa umožní civilnú službu vykonávať aj v hasičských a záchranných zboroch. Rozšíriť by sa mali aj možnosti pre povolávanie na výkon civilnej služby duchovných a diakonov, ktorí nie sú členmi reholí, čo v súčasnosti platná právna úprava neumožňuje. Novela zavedie aj určenie poradia dôležitosti pri výbere zamestnávateľov pre zaradenie na civilnú službu a pre zabezpečenie priorít verejného záujmu. Súčasná právna úprava neumožňuje vyššej vojenskej správe podieľať sa na kontrolnej činnosti v oblasti civilnej služby a rozhodovať ako druhostupňový odvolací orgán v správnom konaní, čo nie je v súlade so zákonom o obrane SR. Z tohto dôvodu novela rozširuje kompetencie vyššej vojenskej správy o kontrolnú činnosť na miestach výkonu civilnej služby.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou