Bratislava 21. júla (TASR) - Zákon o verejnom ochrancovi práv je pripravený na medzirezortné pripomienkové konanie. Zatiaľ jedinou spornou vecou je sídlo úradu ombudsmana, návrh je alternatívny, Bratislava alebo Banská Bystrica. Prípravu zákona si vyžiadala novelizácia Ústavy SR. Ombudsman by mal na Slovensku pôsobiť od 1. januára 2002 a jeho úrad bude mať v štátnom rozpočte samostatnú rozpočtovú kapitolu.
Za spornú podpredseda vlády pre legislatívu Ľubomír Fogaš označil skutočnosť, či stanoviť nejaké obdobie pre ľudí dnes pôsobiacich v politických funkciách, napríklad vo vláde alebo jej poradných orgánoch, aby ten, kto sa uchádza o funkciu verejného ochrancu práv, v nich nepracoval.
Základný zámer o verejnom ochrancovi práv vyplýva z nedávno schválenej novely Ústavy SR, ktorý nemôže podľa Fogaša nikto v zákone prekročiť. Navrhovaná právna norma iba upravuje postavenie ombudsmana, podmienky vykonávania funkcie, pôsobnosť a spôsob právnej ochrany. Ombudsman bude nezávislý orgán, ktorý sa bude zaujímať o ochranu práv fyzických i právnych osôb, preskúmavať ich podnety, vstupovať do orgánov verejnej správy, žiadať ich stanoviská, nahliadnuť do spisov. "Ak pôjde o porušovanie práv v súdnom konaní bude môcť zúčastňovať sa ho a pýtať sa účastníkov konania," uviedol. Ombudsman nebude môcť vydávať zásadné rozhodnutia, poskytovať poradenskú činnosť či obrátiť sa na prokurátora.
Ochranca práv, ak zistí pri preskúmavaní podnetu od občana porušenie jeho práv, bude môcť požiadať od príslušný orgán o zaujatie stanoviska. "Ak pôjde o štátny orgán, o porušenia, ktoré sa mohli stať v súvislosti s prokuratúrou či políciou, tak ombudsman zistenia oznámi príslušnému prokurátorovi. Ten bude povinný v stanovených lehotách oboznámiť ochrancu práv o prijatých opatreniach," konštatoval podpredseda vlády. Ak dostane podnet, ktorý nebude patriť do jeho pôsobnosti bude môcť ho odložiť, ale adresát by sa mal od neho dozvedieť ako má ďalej postupovať.
Ombudsman bude povinný predložiť raz za rok do NR SR správu. V nej bude podľa Fogašovho názoru môcť zovšeobecniť skúsenosti z aplikačnej praxe a poukázať na nedostatky zákonodarstva v základných ľudských právach a slobodách. Bude ho voliť parlament na návrh najmenej pätnástich poslancov na obdobie piatich rokov, pričom kandidáti v deň voľby musia dosiahnuť vek 35 rokov. Ochranca by mal mať vysokoškolské vzdelania právnického alebo obdobného smeru s desaťročnou praxou, byť bezúhonný a bez členstva v politickej strane alebo hnutí.
Fogaš oceňuje, že na príprave zákona sa podieľajú aj mimovládne organizácie.
*zg rč