Košice 12. marca (TASR) - Pojednávanie s majiteľkou nebankovej finančnej inštitúcie Nick Finance 40-ročnou Dobroslavou K. z Košíc, obžalovanou z pokračujúceho trestného činu podvodu, senát Krajského súdu (KS) v Košiciach dnes odročil na neurčito. Dôvodom je námietka zaujatosti, ktorú obžalovaná vzniesla proti jednému zo sudcov - členov senátu.
O námietke musí rozhodnúť Najvyšší súd SR, a preto celý rozsiahly spisový materiál poputuje do Bratislavy.
Podľa poškodených klientov tejto nebankovej inštitúcie to znamená ďalší prieťah v súdnom konaní, ktoré sa "aj tak už neúmerne dlho ťahá celé roky".
Obžalovaná zároveň požiadala súd, aby kauzu vrátil prokurátorovi na došetrenie. "Prečo som stíhaná iba ja? Prečo neboli vznesené obvinenia aj ďalším, ktorí by tu mali byť so mnou?" - opýtala sa. Predseda senátu jej povedal, že na to mala upozorniť v prípravnom konaní. Kauza je podľa jeho slov už rozpojednávaná, a tak ju v tejto etape nemôže vrátiť prokurátorovi. Ak si však myslí, že obvinené by mali byť aj ďalšie osoby, môže na ne podať trestné oznámenie. Ale to je vec prokurátora, nie súdu, uviedol predsedajúci.
Senát dnes ako svedka predvolal švagra obžalovanej, ktorého navrhla vypočuť ona sama. Ten však ako blízky príbuzný využil svoje zákonné právo a odmietol pred súdom vypovedať.
Dobroslava K. sa podľa prokurátora dopustila pokračujúceho trestného činu podvodu tým, že v období od januára 1996 do mája 1999 ako majiteľka nebankovej finančnej inštitúcie prijala od 2100 dôverčivých občanov vklady v celkovej sume prevyšujúcej 398 miliónov korún. Zmluvy o tichom spoločenstve uzatvárala vo svojej firme v Košiciach i v pobočkách v Bratislave a Banskej Bystrici, pričom poškodeným sľubovala 36 až 62-percentný ročný výnos.
"S takto získanými finančnými prostriedkami však nepodnikala, ale používala ich na vyplácanie výnosov niektorým veriteľom, čo jej zabezpečovalo ďalších a ďalších záujemcov o uzatváranie zmlúv. Časť zo získaných peňazí použila pre vlastnú potrebu," uvádza sa v obžalobe prokurátora.
Obžalovaná počas vyšetrovania viackrát uviedla, že rozhodujúcu časť peňazí, ktoré získala od veriteľov, použila na poskytovanie pôžičiek rôznym podnikateľom, napríklad majiteľom barov a reštaurácií, ktorí však svoje záväzky nesplácali. Ďalších cca 20 miliónov investovala do reklamy a "rozbehnutia" firmy. Podľa jej vyjadrenia najviac peňazí dala do košického Top Rádia.
Aj keď priemerný vklad veriteľov, ktorí svoje úspory vložili do spoločnosti Nick Finance, predstavuje cca 100 tisíc korún, medzi 2100 poškodenými klientmi sú aj miliónoví. Najvyšší individuálny vklad veriteľa ako fyzickej osoby prevyšuje 10 miliónov korún.