Bratislava 12. marca (TASR) - Takmer sedem hodín presedeli dnes na lavici obžalovaných exminister pre správu a privatizáciu národného majetku Peter B. a bývalý prezident Prezídia Fondu národného majetku (FNM) Štefan G. obvinení z úplatkárstva. Na pokračujúcom súdnom procese vypovedalo 21 svedkov. Niektorí z nich hovorili aj o fungovaní privatizácie štátnych podnikov v roku 1995.
Pred senát súdu predstúpil bývalý vedúci úradu ministerstva privatizácie Antonín K., ktorý bol v tom čase zároveň členom privatizačnej komisie ministerstva. Z uchádzačov o privatizáciu komisia podľa neho vyberala na základe predložených projektov. S korupciou, či inými nekalými praktikami sa vraj počas svojho pôsobenia na ministerstve nestretol. Výsledok výberového konania komisia podľa Antonína K. predložila ministrovi, ktorý poslal návrh FNM. Obvinený Peter B. v tejto súvislosti uviedol, že návrh komisie mal právo zmeniť. Dodal, že v súlade s vtedajšou politikou ZRS presadzoval privatizáciu v prospech zamestnaneckých akciových spoločností.
O údajnej manipulácii pri výbere potenciálnych privatizérov pred súdom hovorili najmä predstavitelia firiem, ktoré v tom čase v privatizácii neuspeli. V prípade privatizácie štátneho podniku Elektrosystémy Bratislava jeden zo svedkov poukázal na zápisnicu z komisie, podľa ktorej zvíťazila pôvodne jeho firma a skutočný privatizér (zamestnanecká a.s.) bol z konania vylúčený. Problém bol však v tom, že súd má z uvedeného zasadnutia komisie k dispozícii zápisnice dve. Vypracovanie zápisníc mal v pracovnej náplni vtedajší poradca štátneho tajomníka ministerstva František V. Dnes ale pred súdom nevedel potvrdiť pravosť ani jedného z predložených dokumentov.
Peter B. je spolu so Štefanom G. obvinený z toho, že za privatizáciu štátneho podniku Elektrosystémy Bratislava zinkasovali po dva milióny korún. Okrem trestného činu prijímania úplatku Petra B. orgány činné v trestnom konaní stíhajú aj pre trestný čin zneužitia právomoci verejného činiteľa. Exprezident Prezídia FNM mal podľa obžaloby počas výkonu funkcie tiež prijať v súvislosti s privatizáciou Slovenských magnezitových závodov Hačava úplatok 15 miliónov korún.