Do bezprostredného okolia kaštieľa sa však po rokoch vrátil život.
Na podnet primátora Holíča Milana Kandu do obranných priekop po rokoch cez mlynský náhon priviedli vodu z potoka Chvojnica a poľovníci sem presídlili dvesto polodivokých kačíc. K nim by mali rybári na budúci rok nasadiť rastlinožravé ryby - tolstobiky. Lov divokých kačíc bol v minulosti obľúbenou zábavou obyvateľov kaštieľa. Okrem oživenia jeho bezprostredného okolia má voda v priekopách aj iný, veľmi dôležitý význam. Zabráni vysychaniu olšových stĺpov, na ktorých je rozľahlý kaštieľ postavený.
V neskorobarokovom štýle prestavaný Holíčsky kaštieľ kúpila pred piatimi rokmi spoločnosť Wywar invest, spojená s podnikateľom Mariánom Jančošekom. Po preinvestovaní asi piatich miliónov korún boli rekonštrukčné práce pozastavené a dnes je kaštieľ opäť na predaj. Podľa M. Kandu existuje zahraničný záujemca, ktorý má záujem aj o okolité pozemky, na ktorých by chcel vybudovať golfové ihrisko a ďalšie atrakcie pre náročnejšiu klientelu.
Trojpodlažný veľkoryso riešený kaštieľ slúžil v minulosti ako reprezentačné sídlo rodiny Habsburgovcov. Celá obytná budova je obohnaná mohutným dvojnásobným obranným systémom hradobného múru a priekopy. V minulom storočí kaštieľ postupne chátral, dokonca aj po vyhlásení za národnú kultúrnu pamiatku sa v ňom rabovalo. "Stratili" sa tapety z kabinetu Márie Terézie, zmizol oltárny obraz zo zámockej kaplnky, mramorové krby, ale aj ďalší inventár.