„My si myslíme, že už rezolúcia 1441 takýto mandát poskytuje,“ vyhlásil včera po návrate z trojdňových rokovaní s americkou administratívou a predstaviteľmi Kongresu štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Ivan Korčok.
Rýchlosťou slovenských postojov je prekvapený šéf výboru pre obranu a bezpečnosť poslanec Robert Kaliňák.
Jeho stranícky kolega Boris Zala zo Smeru začal otvorene hovoriť o možnom návrate slovenských vojakov do vlasti. Na otázku, čo urobí opozícia, ak by Slovensko podporilo americký zásah v Iraku aj bez novej rezolúcie OSN, Zala povedal, že poslaneckému klubu strany navrhne, aby „sme požadovali návrat slovenských vojakov z Kuvajtu domov“. Podľa Zalu je potrebné irackého diktátora Husajna odstrániť, ale rezolúcia 1441 na to mandát nedáva.
Poslankyňa HZDS Irena Belohorská z HZDS povedala, že to, čo hovorí štátny tajomník Korčok, spochybňujú mnohí európski politici. Akonáhle by Slovensko čo len slovne podporilo americký útok, bolo by to podľa nej problematické.
Zahraničný expert ANO Imrich Béreš povedal, že doteraz Irak žiadnu rezolúciu nesplnil a už v prijatej rezolúcii 1441 je napísané, že ak ju Husajn nesplní, bude čeliť následkom. Tie následky môžu podľa Béreša znamenať aj útok.
Američania Korčoka ubezpečili, že iracká kríza neovplyvní schvaľovanie vstupu nových členov do NATO. Senát chce začať s ratifikáciou hneď po podpise prístupových protokolov 26. marca v Bruseli a ukončiť ju pre všetkých sedem štátov do konca mája.
Problémom by nemala byť ani nízka podpora verejnosti vstupu do NATO. Spojené štáty uznali negatívny vplyv irackej krízy. Korčok ich uistil, že vláda bude aktívne komunikovať s občanmi podobne, ako to urobila po poklese podpory v kosovskej kríze.
(sp, sita)
Slovenskí diplomati odchádzajú aj z Kuvajtu
BRATISLAVA - Slovenskí diplomati sa postupne sťahujú z krajín, ktorých by mohla ohroziť prípadná vojna v Iraku. Podľa ministra zahraničia Eduarda Kukana už diplomati v Iraku nie sú a v najbližších hodinách opustia i Kuvajt. Na veľvyslanectvách v krajinách, ktoré by mohol konflikt ohroziť, panuje najvyšší stupeň bezpečnostných opatrení.
Diplomati sa presunuli späť do vlasti i s rodinami, v krajine ale podľa ministra ešte niekoľko slovenských občanov pôsobí. Ide hlavne o ľudí v službách OSN, medzi nimi sú aj dvaja zbrojní inšpektori (čtk)