SME

MO: Ozbrojené sily sa budú viac špecializovať, tvrdí minister Šimko

BRATISLAVA 13. marca (SITA) - Ozbrojené sily SR (OS SR) sa budú stále viac špecializovať. Minister obrany Ivan Šimko chce preto prehodnotiť účasť OS SR v mierových misiách. Ako uviedol na dnešnom seminári v Bratislave na tému - Ozbrojené sily SR - vízia p

red vstupom do NATO, Slovensko sa bude musieť sústrediť na tie misie, ktoré majú zmysel z hľadiska slovenských bezpečnostných a spojeneckých záujmov. "Budeme viac ponúkať špeciálne spôsobilosti, v ktorých sme dobrí a môžeme byť špičkoví - a menej budeme chodiť strážiť," konštatoval minister. Ide predovšetkým o jednotky pre boj so zbraňami hromadného ničenia, ženistov, špeciálne jednotky, vojenské zdravotníctvo, či vojenskú políciu.
Ako podotkol náčelník Generálneho štábu (GŠ) OS SR genpor. Milan Cerovský, hoci je nevyhnutné špecializovať armádu, pri procese jej reformy sa však nemôže zabúdať ani na vyváženosť ozbrojených síl. Minister obrany zdôraznil, že Slovensko sa bude pridržiavať plánu reformy OS SR, podľa ktorého by mala byť slovenská armáda plne profesionalizovaná od roku 2006. Šimko odmietol kritiku, že SR nebude mať prostriedky na to, aby splnila záväzok voči Severoatlantickej aliancii. Podľa tohto záväzku je Slovensko povinné vyčleňovať z rozpočtu postupne dve percentá hrubého domáceho produktu (HDP) v prospech obrany vlasti. Minister je presvedčený, že SR túto podmienku voči aliancii splní.
Na záväzky voči NATO sa zameral predseda Výboru Národnej rady (NR) SR pre obranu a bezpečnosť Robert Kaliňák, podľa ktorého Slovensko zaostáva najmä v boji proti korupcii, pri ochrane utajovaných skutočností a v práci s verejnou mienkou. "Kým v prípade korupcie naši budúci partneri z aliancie tlmočili svoje obavy a výhrady vo všeobecnej rovine, vo veciach ochrany utajovaných skutočností sa vyjadrili nediplomaticky a priamočiaro," povedal Kaliňák. Zároveň dúfa, že poslanci nájdu dosť síl a odvahy na to, aby čím skôr nastavili také parametre právnych predpisov a kontrolných mechanizmov, aby sa priestor na zneužívanie a zlyhávanie bezpečnostných zložiek štátu zúžil na minimum.
Kaliňák sa nevyhol kritike práce s verejnosťou, pri ktorej podľa neho chýba "akési cielené úsilie kompetentných" vysvetľovať dejinný kontext, príčinno-následné súvislosti súčasných politických procesov a sprostredkúvanie ničím nefiltrovaných informácií o aktuálnom dianí vo svete.

ve;fa
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 051
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 662
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 937
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 728
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 291
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 748
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 164
  8. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 2 128
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Švajčiarsko oslavuje gól v zápase Švajčiarsko - Dánsko v semifinále MS v hokeji 2025.

Švajčiarsko v semifinále MS v hokeji 2025 hrá s Dánskom. Pozrite si všetky góly a zaujímavé momenty.


Futbalisti AS Trenčín oslavujú gól v baráži.

Prvý duel baráže sa skončil remízou 1:1.


a 1 ďalší
Novak Djokovič.

Získal ho na turnaji v Ženeve.


TASR
Lando Norris.

Druhé miesto zajazdil domáci Charles Leclerc.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu