SME

Rybníček: V STV chýbali pravidlá, kompetencie, riadenie a zodpovednosť

Bratislava 13. marca (TASR) - V Slovenskej televízii (STV) chýbali jasné pravidlá hry a kompetencie, pričom nikto nič nevedel, nikto ju neriadil a nik ...

Bratislava 13. marca (TASR) - V Slovenskej televízii (STV) chýbali jasné pravidlá hry a kompetencie, pričom nikto nič nevedel, nikto ju neriadil a nik za to neniesol žiadnu zodpovednosť. Podľa ústredného riaditeľa STV Richarda Rybníčka to je jednou z hlavných príčin, prečo sa verejnoprávna televízia ocitla v kritickom stave a vedenie v nej muselo vyhlásiť krízový režim.

Šéf STV sa dnes napriek pôvodne ohlásenej neúčasti nakoniec stretol s predstaviteľmi Základnej organizácie Odborového zväzu masmédií (OZM) pri STV. Tí zorganizovali informačný míting a prijali uznesenie, v ktorom vyzvali poslancov mediálneho a sociálneho výboru Národnej rady SR na zvolanie mimoriadneho zasadnutia zaoberajúceho sa krízovou situáciou v STV. Odborári kritizovali najmä skutočnosť, že Rybníček im doposiaľ nepredložil žiadnu koncepciu budúcej organizačnej a vysielacej štruktúry. Okrem toho riaditeľa požiadali, aby im vysvetlil, na základe akého kľúča chce prepustiť 1200 zamestnancov tejto inštitúcie a kto sa podieľa na vypracovaní budúcej stratégie STV.

SkryťVypnúť reklamu

Šéf verejnoprávnej televízie na to reagoval slovami, že po príchode do svojho úradu sa ocitol v situácii, keď mu zmluvní partneri denne vyvolávajú a chcú, aby STV splatila desiatky a stovky miliónov korún, vyhrážajú sa súdmi a exekúciami a pri tom sa naďalej objavujú nové faktúry. "V takej situácii vám nezostáva nič iné, iba sa rýchlo a jasne rozhodnúť, ako ďalej. Ja som sa preto rozhodol vyhlásiť krízový režim," povedal.

Podľa neho aj keď ide o nepopulárne opatrenie, prostriedky v televízii treba šetriť vo vnútorných zdrojoch, pričom jedným z nich sú i mzdy zamestnancov. "Stojím si za svojím rozhodnutím a je to jediná možná cesta, ako túto inštitúciu dostať z krízy. Žiadna iná v tejto chvíli neexistuje, iba ak nulový variant, ktorý by znamenal, že o prácu prídu všetci," zdôraznil. Zároveň dodal, že akúkoľvek vládu, či už súčasnú, alebo ďalšiu, by prestalo baviť "vrážať" do štátnej televízie pol miliardy či miliardu korún ročne. "Nie je jednoduché toto rozhodnutie, pretože si uvedomujem, že zasahujem do vašich životov a osudov. Na druhej strane som dostal dôveru Rady STV a politikov, aby som dal túto inštitúciu do poriadku," ospravedlnil sa.

SkryťVypnúť reklamu

Vzápätí s odborármi súhlasil, že za súčasný stav STV musia niesť trestnoprávnu zodpovednosť konkrétne osoby. "V najbližších dňoch podáme prvé trestné oznámenie súvisiace s jednou zmluvou, pričom podnet sa týka aj ľudí z vedenia televízie," vyhlásil. Svojich zamestnancov ubezpečil, že v súčasnosti všetky podozrivé zmluvy preveruje finančná polícia. V súvislosti s tým uviedol, že niektoré zmluvy boli podpísané v čase, keď už bývalé vedenie televízie poznalo výsledky auditu, podľa ktorého sa ďalšie zmluvy podpisovať nemali. "Bývalý riaditeľ televízie predložil tento materiál Rade STV, ale bez poslednej strany, na ktorej sa uvádzalo, že ak televízia bude pokračovať s podpisovaním koprodukčných zmlúv, najneskôr v roku 2006 jej hrozí kolaps," povedal.

SkryťVypnúť reklamu

V súčasnosti predstavuje dlh STV necelých 700 miliónov korún, no spoločne s pohľadávkami vyplývajúcimi z nových faktúr sa blíži k miliarde. Televízia potrebuje ročne asi 1,5 miliardy korún, z čoho 635 miliónov vynaloží na mzdy a odvody za zamestnancov. Vedenie STV plánuje v budúcom roku hospodáriť s nulovým, alebo dokonca ziskovým výsledkom až do výšky 300 miliónov. Počíta však so zvýšením koncesionárskych poplatkov a zisku z reklamy. Na druhej strane chce Rybníček zrušiť financovanie televízie zo štátneho rozpočtu.

Šéf STV v závere odborárom sľúbil, že v priebehu najbližších dvoch týždňov zvolá spoločnú schôdzu, kde s nimi bude rokovať o Kolektívnej zmluve a hromadnom prepúšťaní. Na schôdzi chce odborárom prezradiť, akým spôsobom bude vyberať ľudí, ktorých prepustia a koľko ich bude na jednotlivých oddeleniach a v redakciách.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 767
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 752
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 536
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 375
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 324
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 778
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 297
  8. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 131
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu