Bratislava 22. júla (TASR) - Ak si pozrieme v televízii predpoveď počasia, môžeme sa ňou na druhý deň viac-menej bez obáv riadiť. Pri krátkodobých predpovediach - teda pri prognózach na nasledujúcich 24 hodín - dosahujú meteorológovia 88-percentnú úspešnosť. Menej by sme sa mali spoliehať na predpovede, ktoré vydávajú na niekoľko dní dopredu, ich úspešnosť totiž klesá na tretí deň o ďalších 10-12 percent. Predpovedi na celý nasledujúci týždeň môžeme veriť najmä v prvých troch-štyroch dňoch, predpovede na posledné tri dni týždňa bývajú už menej presné.
Nepresnú krátkodobú predpoveď počasia vydajú meteorológovia len málokedy, povedal pre TASR vedúci odboru predpovedí a výstrah divízie meteorologickej služby Slovenského hydrometeorologického ústavu Vladimír Pastirčák. Príčiny sú rôzne. "Tri-štyrikrát do roka sa stane, že sa očakáva prechod frontu a front neprejde. A keďže počasie pred frontom a za ním môže byť diametrálne odlišné, počasie je iné, ako si vypočujete v predpovedi. Určiť presný čas prechodu frontu je však niekedy veľmi ťažké."
Navyše, ako tvrdí V. Pastirčák, ešte stále nepoznáme všetky deje v atmosfére a odchýlky predpovede od skutočnosti možno pripísať aj tomu, že modely sú len zjednodušeniami skutočnosti, takže nie sú úplne presné. Predpoveď navyše zostavuje len človek a ľudský činiteľ nezriedka zlyháva. "Vždy to tak bude, že predpoveď bude len predpoveď a nie všetky predpovede vyjdú," dodal.
Podľa Pastirčáka sú pritom slovenskí meteorológovia pri predpovedaní počasia, najmä pri krátkodobých prognózach na nasledujúcich 24 hodín minimálne tak úspešní ako ich zahraniční kolegovia. Navyše kvalita ich predpovedí zaznamenáva za posledných tridsať rokov stúpajúci trend, takže sú čoraz presnejšie. Naši prognostici sú znevýhodnení tým, že nemajú k dispozícii produkty Európskeho centra pre strednodobé predpovede počasia z Readingu pri Londýne, s ktorými pracujú napríklad ich kolegovia z Maďarska, Slovinska, Chorvátska a celej západnej Európy. Slovenskí meteorológovia nie sú členom tohto strediska, môžu využívať len obmedzený počet produktov, takže ich strednodobé predpovede počasia, teda prognózy na ďalších 5 až 10 dní, nie sú celkom presné.
Dnes používajú naši meteorológovia metódu, ktorá je kombináciou výpočtov na základe numerického modelu a čítania zo synoptickej mapy.