Pribylina 22. júla (TASR) - Na niekdajšiu rodnú dedinu Liptovskú Sielnicu, ktorá zanikla v súvislosti s výstavbou vodnej nádrže Liptovská Mara v rokoch 1969-75, si zaspomínali dnes jej bývalí obyvatelia v Múzeu liptovskej dediny. V rámci národopisného programu tam vystúpil folklórny skupina Poludnica zo Závažnej Poruby.
Súčasťou Nedele rodákov v pribylinskom skanzene bol aj Deň firiem. Predstavili sa podnikatelia, ktorí môžu pomôcť pri zariaďovaní bytov, domov, dreveníc, s prihliadnutím na využitie prvkov ľudového bývania. Prezentovali viaceré smery vo výstavbe a riešení interiérov, využitie interiérových doplnkov a bytového textilu. Nechýbali ani výrobcovia farieb, dreveného nábytku, ozdôb z kovu a podobne.
S tradičným spôsobom života ľudí v minulosti sa môžu oboznámiť aj návštevníci expozície skanzenu. Pomôže im nová publikácia Ľudový nábytok v Liptove, ktorú prezentovali v rámci dnešného programu. Jej autorkou je vedúca Národopisného múzea v Liptovskom Hrádku Iveta Zuskinová, ktorá sa dlhé roky venuje danej problematike. Kniha približuje spôsob vybavenia sedliackych a remeselníckych domov na prelome 19. a 20. storočia.
Počas dnešného národopisného podujatie v pribylinskom skanzene slávnostne otvorili prvú časť budúceho amfiteátra - Májku. Zatiaľ ho tvorí pódium pre účinkovanie folklórnych kolektívov, v budúcnosti pribudne k nemu aj hľadisko. Doterajšie dielo má hodnotu vyše 200 tisíc Sk a prispeli naň spoločnosti Chemolak Smolenice, Alcatel Liptovský Hrádok, pribylinská píla Archa a ďalší. O vybudovanie amfiteátra sa zaslúžilo aj občianske združenie Spoločnosť priateľov Múzea liptovskej dediny.