Bratislava 15. marca (TASR) - Problém neukončených vzťahov Demokratickej únie s Demokratickou stranou (DS) môže vyvrcholiť právnym sporom. Zhodlo sa na tom vedenie Demokratickej únie na svojom dnešnom zasadaní v Kežmarku.
"Musím konštatovať, že DS nie je spôsobilá vyrovnať svoje záväzky voči DÚ a navyše s predsedom DS Ľudovítom Kaníkom sa doposiaľ nepodarilo spojiť ani nášmu právnemu zástupcovi Petrovi Vačkovi," uviedol pre TASR predseda DÚ Ján Budaj. "Veríme stále v možnosť mimosúdnej dohody a obnovenia komunikácie. Pokiaľ to tak nebude, bude sa musieť DÚ dožadovať svojich peňazí právnou cestou," dodal.
Na spoločnom postupe do jesenných parlamentných volieb a vytvorení predvolebnej koalície sa DS a DÚ dohodli 7. mája 2002. Spájali ich postoje a názorová blízkosť vo väčšine programových otázok. Politickú dohodu o predvolebnom postupe označil vtedy Budaj za šancu na spojenectvo občianskych síl, ktoré na Slovensku doteraz chýbalo. Až 50 percent spoločnej kandidátky podľa Budaja tvorili nezávislí aktivisti a odborníci z tretieho sektora.
Trhliny sa na spoločnej lodi objavili, keď sa líder DS tesne pred voľbami rozhodol stiahnuť spoločnú kandidátku a vzdať sa voličských hlasov v prospech Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie (SDKÚ). Rozhodnutie spravil bez súhlasu DÚ, rovnako ako príkaz o prelepení spoločných billboardov v prospech konkurenčnej SDKÚ. Podľa Budaja zmluvu s DÚ štatutár DS nevypovedal, pričom podpísal spoluprácu s SDKÚ. Tento manéver vyniesol Kaníkovi po voľbách kreslo ministra práce, sociálnych vecí a rodiny, DÚ ostala naďalej mimoparlamentným politickým subjektom. O ukončení spolupráce oboch demokratických politických subjektov sa začalo rokovať 15. septembra.