Bratislava 15. marca (TASR) - Vláda SR k referendu o vstupe do Európskej únie nepristupuje ležérne, nazdáva sa vicepremiér pre európsku integráciu Pál Csáky.
Reagoval tak nielen na neoficiálne ohlasy z európskych štruktúr, ale i na kritiku predsedníčky integračného výboru NR SR Moniky Beňovej v dnešnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy.
Csáky tvrdí, že kampaň ide podľa harmonogramu. V súčasnosti prebieha prípravná fáza spojená s vyhlásením verejných súťaží, výberom agentúr, oficiálna kampaň sa začne šesť týždňov pred referendom.
Na Beňovej kritiku, že oproti Českej republike, či Maďarsku vláda na kampaň vyčlenila málo finančných prostriedkov reagoval šéf slovenskej diplomacie Eduard Kukan slovami: "50 miliónov je málo, ale podstatná je efektivita využitia týchto prostriedkov. Nemyslím si, že by občania chceli potrestať vládu tým, že sa nezúčastnia na referende," dodal. Tiež uviedol, že SDKÚ bude robiť i svoju vlastnú predreferendovú kampaň, nezávisle od vládnej.
"Je na KDH, aby zariadilo dobré počasie počas referendových dní," vtipkoval Csáky. Za oveľa dôležitejšie pre účasť na referende ako kampaň považuje, že sa podarilo zabezpečiť politický konsenzus v parlamente, čo v iných krajinách nemajú. Podľa neho by spoločnej veci mali pomôcť aj rokovania s odbormi, cirkvami, mimovládnymi organizáciami, či samosprávou.
Beňová usúdila, že doterajšia kampaň má skôr mobilizačný, ako informačný efekt. "Je tu skutočne nedostatok informácii, členovia výboru sú presvedčení, že sa tomu venovalo málo priestoru," uviedla. "Na štvrtkovej rade vlády sme sa dozvedeli o návrhu informačnej kampane, ale podľa nás to mešká," podotkla. Účinné by podľa nej bolo, keby sa hlavne v predreferendovom období rada vlády stretávala častejšie, a tak mohla prijať potrebné rozhodnutia. Za pravdu jej v tomto dal i Kukan, podľa ktorého je dôležité udržiavanie vzájomnej informovanosti.
Účastníci diskusie sa zhodli, že podpora obyvateľstva pre vstup do EÚ i záujem o účasť na referende narastá. Na prieskumy verejnej mienky sa však podľa Beňovej nemožno spoliehať. "Napríklad strana Smer sa v parlamentných voľbách spoliehala na prieskumy verejnej mienky, ale výsledok bol opačný," uznala.