Bratislava 16. marca (TASR) - Odpočúvací systém, ktorý využívajú bezpečnostné zložky SR, môžu ovládať aj jednotlivci. "Funguje jedným uchom dnu, druhým von a je deravý," zhrnul dnes výsledky kontroly odpočúvacieho systému v súvislosti s niekoľkými kauzami nezákonného odpočúvania predseda parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť Robert Kaliňák (Smer) v diskusnej relácii televízie Markíza Na telo.
Pripustil, že na Slovensku existuje ilegálny trh s nahrávkami telefonických rozhovorov. Cena takejto nahrávky sa podľa neho pohybuje od 60 do 100 tisíc korún. Slovensko potrebuje úplne nový odpočúvací systém, aby nedochádzalo k porušovaniu práv občanov a aby sa stalo právnym štátom.
Odpočúvací systém umožňuje únik a následné zneužívanie informácií. Odôvodnil to tým, že bol zavedený pred rokom 1989, a preto dnes nie je možné presne určiť, aké údaje sú v ňom nastavené. Kontrola ukázala, že systém si napríklad nepamätá koľkokrát je vyrobená kópia z odpočúvania. "Ten, kto má prístup, si môže urobiť ľubovoľný počet kópií telefonických rozhovorov a systém ho nezaregistruje," vysvetlil.
Postup ministerstva vnútra a jeho šéfa Vladimíra Palka považuje v tejto veci za primeraný. Upozornil, že pokiaľ nie je známy vinník, nemožno vyvodiť zodpovednosť. Pripomenul, že kriminalisti už vykonali 80 až 90 percent potrebných úkonov a vyšetrovanie sa chýli ku koncu. "Je šanca, že bude obvinený konkrétny páchateľ," dodal. Vyjadril presvedčenie, že všetky bezpečnostné zložky v rámci odpočúvania dodržiavajú pravidlá a zákony. Zneužívatelia systému sa podľa neho nachádzajú mimo politickej scény a niektorí z nich sú dokonca súdne stíhaní.
Podľa neho je "Slovensko iba formálnym pokusom o právny štát". Myslí si, že na Slovensku nie je spravodlivosti urobené zadosť. Činnosť rezortu vnútra v boji s organizovaným zločinom hodnotí pozitívne. Podnikanie na je podľa neho bezpečnejšie ako v období rokov 1994 až 1989.