Bratislava 16. marca (TASR) - Špeciálny tím odborníkov zaoberajúci sa legislatívou Európskej únie (EÚ) by mal do konca marca preložiť prístupovú zmluvu Slovenska súvisiacu s integráciou do tohto spoločenstva. Dokument má 31 kapitol a 5000 strán, pričom podľa hlavného vyjednávača SR pre rokovanie o vstupe do EÚ Jána Figeľa ide o najobsiahlejšiu a najvýznamnejšiu medzinárodnú zmluvu od vzniku samostatného Slovenska.
SR predloží preklad tohto dokumentu 9. apríla Európskemu parlamentu, ktorý by ho mal posúdiť a schváliť. Ak sa nevyskytnú žiadne problémy, predstavitelia EÚ a slovenskej vlády zmluvu podpíšu 16. apríla v Aténach. "Tým vstúpime do procesu záverečného schvaľovania a o mesiac Slovensko rozhodne o svojom ďalšom osude v referende, ktoré sa uskutoční 16. a 17. mája," vyhlásil Figeľ.
Po schválení prístupovej zmluvy vo všetkých parlamentoch štátov únie, by mali najvyšší predstavitelia Slovenska uložiť ratifikačné dokumenty u depozitára zmluvy o Európskej únii, ktorým je talianska vláda. To by sa malo stať najneskôr do 30. apríla budúceho roku, aby od 1. mája 2004 mohlo byť Slovensko plnoprávnym členom EÚ.
Podľa Figeľa zmluva pokrýva predovšetkým oblasť existujúceho práva v EÚ a je rovnaká pre všetkých desať kandidátskych krajín. "To znamená, že únia nechce z procesu nikoho vyčleňovať formou samostatných zmlúv a na základe ratifikácie v členských krajinách buď všetkých kandidátov prijme, alebo neprijme," povedal v rozhovore pre TASR hlavný vyjednávač. "Ak sa z prístupového procesu môže niekto vyčleniť, tak to je len kandidátska krajina sama svojim rozhodnutím," dodal.
Jedným z aspektov prípravy na členstvo v únii je i účasť Slovenska pri budovaní spoločnej európskej zahraničnej politiky a politických orgánov. "Postupne tam budeme obsadzovať kvóty, ktoré nám boli pridelené na základe proporcionálnej distribúcie miest v Európskej komisii a iných orgánoch," skonštatoval Figeľ. Zároveň podotkol, že v rámci vnútorných opatrení súvisiacich so zabezpečením bezproblémovej aplikácie európskeho práva a ďalších smerníc na Slovensku bude vytvorených niekoľko stoviek pracovných miest, ktoré by mali byť obsadené do konca tohto roku. Ide najmä o oblasti regionálneho rozvoja, colníctva, pôdohospodárstva a ďalšie. "Ak chceme obstáť v únii, bude si to vyžadovať dobrú koordináciu inštitúcií, ktoré budú ďalej spolurozhodovať o európskych záležitostiach a európskom práve i vytvárať nové orgány únie," zdôraznil.
V závere Figeľ pripomenul, že Slovensko potrebuje zlepšiť svoju pripravenosť na vstup do EÚ najmä v kontrole a využívaní finančných tokov a regionálnej politike. "To sú oblasti, na ktoré nás upozornila aj Európska komisia," dodal. Definitívna hodnotiaca správa týkajúca sa pripravenosti všetkých kandidujúcich krajín bude hotová do 4. novembra, pričom v nej by už Slovensko nemalo mať žiadne nevyriešené alebo sporné oblasti, uzavrel.