
FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
ZVOLEN - Názorová platforma bývalých členov HZDS okolo Vojtecha Tkáča sa v sobotu vo Zvolene dohodla na založení nového politického subjektu s názvom Ľudová únia. Zakladatelia tvrdia, že nechcú budovať megastranu mečiarovského typu a ohlásili koniec autoritatívnych metód vnútri strany.
„Chceme sa výrazne odlíšiť od programu Mečiarovho Hnutia za demokratické Slovensko,“ povedal Tkáč. Ešte prednedávnom bývalí poslanci HZDS vyhlasovali, že v parlamente budú podporovať program hnutia.
Poslanec Abelovský povedal, že vyhlásia „malú vojnu Bratislave“, pretože treba zdroje pre regióny rozdeľovať rovnomernejšie ako doteraz. Takmer sto percent prostriedkov z fondov Európskej únie ostáva podľa neho v Bratislave a okolí.
V politickom spektre sa únia chce umiestniť od stredu mierne doprava a programovo najbližšie by jej mali byť KDH, SMK a v niektorých smeroch aj OKS. Vzťah k HZD Ivana Gašparoviča označil Vojtech Tkáč za nadštandardný a vyhlásil, že Ľudová únia chce smerovať k „politickému ekumenizmu“.
Všetky potrebné dokumenty spolu s tisíckou podpisov, ktoré treba na registráciu strany, chcú tkáčovci doručiť na ministerstvo vnútra do konca marca. Ustanovujúci kongres strany by podľa Tkáča mal byť 3. mája.
Oľga Keltošová, jeden z možných Tkáčových protikandidátov na kreslo predsedu strany, zdôraznila, že strana bude presadzovať zmenu parlamentného systému na dvojkomorový podľa vzoru Nemecka a tiež kombinovaný volebný systém. Dvojkomorový parlament by mal mať menej poslancov ako terajší. Jednu komoru parlamentu chcú ponúknuť zástupcom regiónov.
DANIEL VRAŽDA
Mečiar o tkáčovcoch: Úspešní nebudú!
BRATISLAVA - Vladimír Mečiar svojim bývalým spolustraníkom veľké nádeje na úspech nedáva. „Úspešní nebudú, lebo ich veľmi dobre poznám,“ predpovedá.
„Pokiaľ ide o režiséra HZD aj tohto, je to jeden a ten istý rukopis,“ povedal šéf HZDS včera v televízii Joj. O novej strane poznamenal, že je to celé o otázke cti a morálke týchto ľudí. Podľa neho by bolo čestné, ak by z HZDS odišli pred voľbami. Ak by sa vzdali mandátu, nech zakladajú strany, koľko chcú, hovorí Mečiar. Takto sa však „na chrbte jednej strany previezli do parlamentu, ukradli jej kus vplyvu a kus dôvery jej voličov“. (hr)