Bratislava 17. marca (TASR) - Slovensko napriek tomu, že nie je prímorským štátom, môže prispieť k ochrane jedného z najznámejších obyvateľov oceánov - veľrýb. Hnutie Greenpeace začalo kampaň, ktorá by mala vyústiť do členstva SR v Medzinárodnej veľrybárskej komisii (IWC). Stalo by sa tak súčasťou spoločenstva 49 štátov, ktoré rozhodujú o osude týchto cicavcov.
Aktivisti Greenpeace dnes umiestili na bratislavskom Námestí SNP deväť metrov dlhú nafukovaciu veľrybu, priniesli množstvo materiálov, plagátov, tričiek, ako aj videokazety o živote týchto cicavcov, aby upútali pozornosť verejnosti. Hlavné mesto v nasledujúcich dvoch týždňoch vymenia za všetky ďalšie krajské metropoly, čím sa slovenská časť medzinárodného turné skončí a presunie sa do Maďarska. V minulých dňoch ochranári bojujúci za záchranu veľrýb absolvovali cestu po mestách v susednej Českej republike.
Hovorca Greenpeace v SR Juraj Rizman pre TASR uviedol, že úvodné rokovania s rezortom životného prostredia na tému členstva Slovenska v IWC sa už konali a ďalšie sa pripravujú. Upozornil na to, že verejnosť môže vyjadriť svoj postoj k danej otázke pridaním svojho podpisu pod petíciu, ktorú Greenpeace adresuje vláde a uvedenému ministerstvu. Rizman nepripúšťa, že poplatky spojené s účasťou SR v IWC by mohli byť príčinou negatívnej reakcie kompetentných orgánov.
Členstvo SR obhajuje tým, že v komisii je viacero krajín, ktoré nemajú more, a teda neparticipujú na love veľrýb, ako napríklad susedné Rakúsko alebo Švajčiarsko. Rovnako desať členských štátov Európskej únie, ktorej by sa SR mala stať členom v roku 2004, patrí do tábora odporcov komerčného lovu veľrýb. A táto cesta je stále aktuálna, lebo napriek tomu, že IWC vydala v roku 1986 zákaz komerčného lovu, Japonsko a Nórsko stále vyvíjajú aktivity na jeho zrušenie. V tejto situácii je potrebný každý hlas, uviedol hovorca Greenpeace, ktoré má v IWC štatút pozorovateľa od roku 1978.
IWC pôvodne založilo 14 krajín podieľajúcich sa na love veľrýb v roku 1946. Ochranári upozorňujú, že za posledných sto rokov padlo za obeť lovcom vyše 2,5 milióna veľrýb. Upozornenie: Obrazová redakcia TASR vydáva k správe fotomateriál.
ad na