Bratislava 17. marca (TASR) - Medzinárodná organizácia Amnesty International (AI) už tridsať rokov zachraňuje ľudské životy prostredníctvom urgentných výziev. Ľudia z celého sveta píšu tisícky listov, v ktorých žiadajú spravodlivosť. V roku 1973 AI iniciovala 11 urgentných výziev. Ich počet medzičasom vzrástol v roku 2002 na 468. Týkali sa prípadov v 83 krajinách.
Prvým človekom, za ktorého oslobodenie písali listy státisíce ľudí, bol Luiz Rossi z Brazílie. Vojenská vláda ho väznila, mučila a neumožnila mu kontakt s rodinou. Po kampani AI mu spočiatku povolili rodinné návštevy a v októbri 1973 ho prepustili.
Odvtedy sa AI venovala mnohým ďalším prípadom po celom svete. V asi tretine prípadov sa podarilo dosiahnuť zlepšenie. K najznámejším patrí príbeh Václava Havla, ktorého zatkli v januári 1989. Prepustili ho o štyri mesiace, počas ktorých do Československa prišlo kvantum listov a faxov žiadajúcich jeho oslobodenie.
Ostatným úspešným prípadom bol ruský novinár Grigorij Pasko, ktorého podmienečne prepustili v januári tohto roku. Prepustili ho potom, čo mu vypršali dve tretiny štvorročného trestu. Previnil sa tým, že nakrútil vyhadzovanie nukleárneho odpadu do Japonského mora. TASR o tom informovala Barbora Černušáková z AI na Slovensku.