Európska komisia sa znepokojuje, že tvrdé slova na jej adresu už nebudú len názormi českej ODS, ale i prezidenta Českej republiky. S nedôverou sa Brusel pozerá i na to, ako zasiahne prezident do predreferendovej kampane, keďže prieskumy verejnej mienky nevykazujú naklonenosť vstupu do únie.
Paradoxom by bolo, keby Česká republika v referende povedala únii „nie“, a Slovensko „áno“. Asi by sme museli prebrať opatrenia a odporúčania Európskej komisie pre tento prípad, a teda zrušiť colnú úniu a sprísniť kontrolu na hraniciach.
Václav Klaus sebakritický priznáva, že podcenil asociačnú dohodu s Európskym spoločenstvom z roku 1993 a vzhľadom na jej obsah ju nemal podpísať. V ODS pretrváva názor, že je nevyvážená – napríklad v prípade vývozu a dovozu, kde je Západ zvýhodnený.
Po prehre ODS v minuloročných parlamentných voľbách málokto dával Klausovi šance vo voľbe prezidenta. Dnes málokto verí, že jeho cesta od euroskeptika k eurorealistovi povedie ďalej. Klaus polemizuje s koncepciou unifikácie Európy tvrdiac, že ide o náhradný program zložený s trochu kozmopolitného intelektualizmu, zjednoteného antinacionalizmu, zlej ekonomiky a antiamerikanizmu.
Naopak v jeho predstave o budúcej Európe národov pôjde o presadenie národných záujmov s čo najmenšou bruselskou centrálnou intervenciou. Je za viacrýchlostnú Európu, kde si každý určuje dobrovoľne, kde a ako ďaleko pôjde v integrácii.
Klaus vystupuje skôr ako dezintegrátor, a to nie len vo vzťahu k bývalej federácii. Vo vzťahu k Slovenskej republike zjednodušuje rozdelenie federácie na rozdielnosť oboch ekonomík a veľkosť fiškálnych transferov. Bol to on, kto nedokázal rozdeliť zlatý federálny poklad, ale i akceptovať dvojaké občianstvo Českej republiky. Na druhej strane bol to on, kto odmietal regionálnu spoluprácu krajín V 4 a bol proti zriadeniu jej sekretariátu. V princípe nechcel vidieť žiadnu regionálnu politickú integráciu a s určitými výhradami súhlasil s ekonomickou spoluprácou v rámci CEFTA. Brusel práve dnes oceňuje regionálnu spoluprácu V 4 práve v súvislosti s európskou integráciou.
Pri dnešnej návšteve Slovenska Klaus vzhľadom na svoje európske predstavy určite nájde porozumenie v opozičnom Smere a HZDS, ale veľmi ťažko vo vládnej koalícii. I preto dnes stojí otázka nielen pre nás, ale i pre Brusel, aký signál vyšle nový český prezident zo svojej prvej zahraničnej cesty.
Autor: PAVOL JUSKO(Autor je riaditeľom neziskového Výboru pre medzinárodné vzťahy, pôsobí v Bruseli)

Beata
Balogová
