BRATISLAVA – Premiér Mikuláš Dzurinda včera vyhlásil, že podporuje výsledky víkendového stretnutia najvyšších predstaviteľov USA, Veľkej Británie, Španielska a Portugalska v otázke Iraku. Opäť sa tak pripojil k výzve na okamžité odzbrojenie irackého režimu. „Dvanásť rokov a 17 rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN nestačilo na to, aby si vynútilo takú pozornosť Saddáma Husajna, ktorá náleží základným otázkam medzinárodného mieru a bezpečnosti,“ povedal Dzurinda.
Politický analytik Grigorij Mesežnikov vníma postoj slovenského premiéra ako podporu americkému riešeniu irackej krízy na báze už existujúcej rezolúcie 1441, ktorá je dostatočná na odzbrojenie Iraku. Británia totiž včera vyhlásila, že nepredloží na pôdu Bezpečnostnej rady novú rezolúciu.
Minister obrany Ivan Šimko aktuálne spresnil, že slovenskí vojaci v Perzskom zálive sa zamerajú na záchranné a humanitárne akcie v prípade použitia zbraní hromadného ničenia proti civilom a spojeneckým vojskám. Šimko situáciu vykladá tak, že vojaci by neoperovali len v Kuvajte, ale v celom regióne zálivu.
Opozičný Smer už minulý týždeň uviedol, že ak nebude nová rezolúcia OSN, požiada o stiahnutie slovenských chemikov do vlasti. Podľa štátneho tajomníka ministerstva obrany Rastislava Káčera nič „explicitnejšie“ ako rezolúcia 1441 neexistuje. „To nebolo ani v prípade Kosova,“ poznamenal. O stanovisku Smeru podotkol, že „každý si robí svoju politiku“.
Podpredseda Smeru Boris Zala včera zopakoval presvedčenie, že postoj slovenskej vládnej garnitúry nebude mať priaznivé dôsledky na postavenie štátu v Európskej únii a potvrdila mu to aj aktuálna diskusia v Konvente o budúcnosti Európy. Potvrdil, že Smer bude vyvíjať tlak, aby sa slovenskí vojaci vrátili z Kuvajtu, ak sa prípadná vojenská akcia USA uskutoční bez legitimity OSN. Zala nevylúčil aj zvolanie schôdze parlamentu.
Nesúhlas s takýmto riešením však vyslovil podpredseda HZDS Ján Kovarčík. „Sledujem vývoj v Smere a považujem to za ďalšie populistické kroky.“ Podľa Kovarčíka je dôležité, že slovenská jednotka nemá bojový charakter, mala by preto plniť humanitárne a záchranné akcie v prípade použitia biologických a chemických zbraní.
Poslankyňa KDH Anna Záborská považuje stiahnutie slovenských vojakov zo zálivu za „iluzórne“ a už pri schvaľovaní vyslania vojakov realisti vedeli, že „vojakov posielame do vojny“. Jej odmietavý postoj proti vyslaniu vojakov do zálivu sa ani dnes nemení. „Som proti vojnovému riešeniu, lebo je to príliš veľký hazard nielen pre tamojší región, ale aj pre celý svet,“ dodala.
(sp)