Bratislava 18. marca (TASR) - Spoločná česko-slovenská jednotka, ktorá pôsobí v Perzskom zálive, má mandát výlučne na humanitárne akcie, a to bez ohľadu na to, v ktorej konkrétnej oblasti ho bude uplatňovať. Zhodli sa na tom prezidenti ČR a SR Václav Klaus a Rudolf Schuster po rokovaní v Bratislave.
"Sme si vedomí, že mandát český je odlišný od slovenského, ale v tomto prípade platí, že rýchlosť kolóny bude určovať najpomalšie, nie najrýchlejšie vozidlo, takže menší mandát českej časti jednotky v tejto chvíli brzdí túto jednotku ako celok," vysvetlil Klaus novinárom.
Konštatoval, že má porozumenie pre konanie amerického prezidenta Georgea Busha, ktorý dal irackému vodcovi Saddámovi Husajnovi v noci z pondelka na utorok 48-hodinové ultimátum na opustenie krajiny. Tento postoj podľa neho odráža dlhodobo vyjadrované Bushove názory aj mienku americkej verejnosti, ktorá utrpela v septembri 2001 po teroristických útokoch šok. "To však nič nemení na oficiálnom postoji ČR," zdôraznil Klaus. V tomto kontexte odmietol komentovať aj dnešnú výzvu na jednoznačnú podporu USA, ktorú jeho materská ODS adresovala českej vláde.
Prezident Schuster sa nazdáva, že rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN číslo 1441 oprávňuje amerického prezidenta ku krokom, ktoré podnikol v ostatných dňoch, pretože zo strany Iraku podľa neho nebola naplnená. "Nemáme dôvod neveriť USA, ktoré majú viac informácií ako ostatné krajiny," vyhlásil Schuster.
Jeho český kolega odmietol hodnotiť súlad či nesúlad týchto Bushových krokov s medzinárodným právom, pretože v súčasnej situácii to podľa neho "nie je problém, ktorý treba merať na zlatníckych váhach právnikov v oblasti medzinárodného práva". Teraz nejde o súhlas či nesúhlas s prípadným vojenským zákrokom bez príslušného mandátu OSN, ale o konkrétne správanie sa, uzavrel Klaus.
Slovenský prezident opakovane zdôraznil, že vo veci podpory USA v konflikte s Irakom je stanovisko slovenskej vlády, parlamentu a hlavy štátu jednotné a nemení sa.