Bratislava 19. marca (TASR) - Zástupcovia samosprávy prejavili záujem o zriaďovanie občianskych poradní v ich regióne z dôvodov racionalizácie práce úradov a výpomoci pri uplatňovaní zákona o slobodnom prístupe k informáciám.
Vyplýva to zo záverov utorňajšej konferencie, kde 90 zástupcov samosprávy diskutovalo o formách spolupráce OP so štátnymi úradmi. Uviedol to dnes pred novinármi predseda predstavenstva Slovenskej asociácie občianskych poradní (SAOP) Andrej Bartosiewicz. Občianske poradne (OP) by tak mali plniť sprostredkovateľskú úlohu medzi občanom a úradom, podotkol.
Na Slovensku funguje od januára 2002 sedem poradní v Bratislave, Košiciach, Martine, Trenčíne, Lučenci, Banskej Bystrici a Nitre. Poskytujú nezávislé bezplatné a odborné poradenstvo. Úlohou poradní nie je riešiť problémy klientov miesto nich, ale motivovať ich, aby svoje problémy neprijímali pasívne. Len za minulý rok vybavili 2800 klientov, 5500 z nich navštívilo poradňu viackrát.
Klienti žiadajú od OP pomoc najmä v otázkach sociálnych dávok, bytových a pracovno-právnych problémov. "Často sme už v zmluvách o kúpe bytu našli neošetrené klauzuly, klienti tak neprišli o svoje peniaze," konštatovala manažérka OP v Martine Andrea Gonová. Minimálne náklady na ročné fungovanie jednej poradne odhaduje na 700 tisíc korún. Činnosť poradenských centier doteraz financovala najmä britská vláda.
Myšlienka založenia OP vznikla vo Veľkej Británii, kde pôsobí od roku 1939 viac ako dvetisíc poradní, ktoré ročne riešia šesť miliónov prípadov. V Českej republike registrujú 20 OP, v Poľsku 28.
SAOP združuje od mája 2002 nezávislé OP na Slovensku, ktoré poskytujú občanom bezplatné informačné a poradenské služby. Poslaním asociácie je metodicky podporovať fungovanie a rozvoj OP a napomáhať vzniku nových.