SME

Prehľad najdôležitejších slovensko-luxemburských stretnutí

Bratislava 4. februára (TASR) - Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda odcestuje v pondelok na dvojdňovú oficiálnu návštevu Luxemburského veľkovojvodstva, ktorá sa uskutoční na pozvanie jeho luxemburského partnera Jeana-Claude Junckera.

V rámci svojej návštevy bude slovenský premiér rokovať nielen s Junckerom, ale na audiencii ho prijme aj veľkovojvoda Luxemburska Henri de Luxembourg a stretne sa aj s ďalšími významnými predstaviteľmi vlády a parlamentu Luxemburska. Pri tejto príležitosti prinášame prehľad najdôležitejších stretnutí hlavných predstaviteľov oboch krajín.

Máj 1993 - Oficiálna návšteva následníka luxemburského veľkovojvodu, korunného princa Henriho na čele ekonomickej misie odštartovala novú etapu vzájomnej spolupráce.

SkryťVypnúť reklamu

Október 1993 - V rámci zasadnutia Európskej rady na úrovni ministrov zahraničných vecí bola v Luxembursku podpísaná Európska dohoda o pridružení medzi EÚ a SR. Počas oficiálnej návštevy delegácie SR vedenej predsedom vlády SR Vladimírom Mečiarom sa uskutočnili aj bilaterálne rokovania s vtedajším predsedom vlády Luxemburska Jacquesom Santerom, predsedníčkou poslaneckej snemovne Ernou Hennicot-Schoepgesovou a starostkou mesta Luxemburg Lydiou Wurth-Polferovou. Premiéra SR prijal aj luxemburský veľkovojvoda Jean de Luxembourg.

21.5.- 22.5. 1995 - Významným momentom v ďalšom rozvoji slovensko-luxemburských vzťahov bola oficiálna návšteva podpredsedu vlády a ministra zahraničných vecí Jacquesa F. Poosa v SR.

29.11.- 2.12.1995 - Uskutočnila sa pracovná návšteva podpredsedníčky vlády SR Kataríny Tóthovej v Luxembursku, ktorá v rámci bilaterálnych stretnutí rokovala s predsedom luxemburskej vlády, podpredsedom vlády a ministrom zahraničných vecí, predsedom poslaneckej snemovne a s ministrom spravodlivosti.

SkryťVypnúť reklamu

4.6.1996 - Podpredseda vlády SR Jozef Kalman na pracovnej návšteve Luxemburska rokoval s predsedom vlády Luxemburska Jean-Claudom Junckerom.

19.11.1996 - Uskutočnilo sa krátke stretnutie ministrov zahraničných vecí SR a Luxemburska v Ostende počas zasadnutia Rady ministrov ZEÚ.

21.4.1997 - Oficiálnu návštevu Luxemburska uskutočnil minister zahraničných vecí SR Pavol Hamžík. Rokoval so svojim rezortným partnerom, podpredsedom vlády a ministrom Luxemburska J.F. Poosom, predsedom vlády Luxemburska J.-C. Junckerom, predsedom poslaneckej snemovne J. Spautzom a ministrom obrany Luxemburska A. Bodrym. Pavla Hamžíka prijal aj veľkovojvoda Luxemburska Jean de Luxembourg.

26. 8.1997 - Uskutočnil pracovnú návštevu Slovenskej republiky predseda vlády Luxemburska J.-C. Juncker. Rokoval s predsedom vlády SR Vladimírom Mečiarom, prezidentom SR Michalom Kováčom, predsedom parlamentu NR SR Ivanom Gašparovičom a s predstaviteľmi opozície.

SkryťVypnúť reklamu

7. 11.1997 - Navštívila Luxembursko podpredsedníčka vlády SR Katarína Tóthová.

17.11.1997 - uskutočnili sa na luxemburskom ministerstve zahraničných vecí konzultácie štátneho tajomníka MZV SR Jozefa Šestáka s jeho partnerom, riaditeľom Sekcie pre politické a kultúrne záležitosti Ministerstva zahraničných vecí Luxemburského veľkovojvodstva Jeanom Feyderom. Jozefa Šestáka prijal i minister zahraničných vecí Luxemburska J.F. Poos.

7. 5. 1998 - Udelil v luxemburský korunný princ Henri audienciu veľvyslancovi SR v Luxemburskom veľkovojvodstve Júliusovi Hauserovi pri príležitosti ukončenia jeho diplomatickej misie. Princ sa zaujímal o vnútropolitickú situáciu a o integráciu SR do západných štruktúr.



19.-20.11.1998 - Uskutočnil Ján Figeľ pracovnú návštevu Belgického kráľovstva a Luxemburského veľkovojvodstva. Prijal ho luxemburský podpredseda vlády a minister zahraničných vecí Jacques Poos a generálny tajomník belgického ministerstva zahraničných vecí Jan de Bock. Vysokých predstaviteľov Belgicka a Luxemburska požiadal Ján Figeľ o podporu Slovenska v integračnom procese do Európskej únie.

SkryťVypnúť reklamu

19. 5. 1999 - Na slávnostnej audiencii prijal luxemburský veľkovojvoda-následník trónu Henri nového veľvyslanca SR v Luxemburgu Františka Lipku. František Lipka sa pri tejto príležitosti stretol aj s luxemburským ministrom zahraničných vecí Jacquom Poosom.

5.10.1999 - Podporu luxemburskej vlády ambíciám Slovenska o integráciu do Európskej únie na stretnutí so štátnym tajomníkom Ministerstva zahraničných vecí SR Jánom Figeľom tlmočil veľvyslanec Luxemburského veľkovojvodstva v SR so sídlom v Berne Jacques Reuter. Zároveň prezentoval záujem svojej krajiny o spoluprácu so SR s dôrazom na finančný a bankový sektor. Obe strany vo vzájomnom rozhovore posúdili možnosti zintenzívnenia bilaterálnej spolupráce krajín, ako aj aktuálny proces rozširovania Európskej únie.

SkryťVypnúť reklamu

15.-16.12. 1999 - Na oficiálnej návšteve Slovenskej republiky sa s najvyššími ústavnými činiteľmi SR v Bratislave stretol predseda vlády Luxemburského veľkovojvodstva Jean-Claude Juncker. Stretol sa aj s podpredsedom vlády SR pre integráciu Pavlom Hamžíkom a pracovné rokovanie mal aj s primátorom Bratislavy Jozefom Moravčíkom a predstaviteľmi odborov.

29.-30.5.2000 - Minister hospodárstva SR Ľubomír Harach spolu so skupinou slovenských podnikateľov absolvoval dvojdňovú návštevu Luxemburského vojvodstva. Jej cieľom bolo informovať luxemburských podnikateľov o investičných možnostiach na Slovensku, o reformných krokoch slovenskej vlády, vrátane privatizácie energetiky a bankového sektora. S týmto cieľom vystúpil aj na seminári pre luxemburských a slovenských podnikateľov. Harach sa stretol s luxemburským premiérom J.C.Junckerom, ministrami hospodárstva a zahraničných vecí, a s viceprezidentom Európskej investičnej banky (EIB) Wolfgangom Rothom v Luxembursku. Navštívil aj medzinárodný všeobecný veľtrh a oboznámil sa s európskym systémom satelitného vysielania SES-Astra.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 519
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 632
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 277
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 726
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 672
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 844
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 821
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 335
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Alara Sehitlerová

Jej priezvisko bolo ideálny materiál pre pravicovú scénu, povedal odborník.


TASR
Carlos Sainz

Španiel údajne Brita v spätných zrkadlách vôbec nevidel.


Reuters
Thomas Müller sa teší z gólu v zápase Ligy majstrov Bayern Mníchov - Slovan Bratislava.

Získal dvanásť ligových titulov a dvakrát vyhral Ligu majstrov.


TASR
 Samuel Hlavaj.

Slovenský brankár vychytal tretie víťazstvo v rade.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu