Bratislava 19. marca (TASR) - Návrh nového ústavného zákona o konflikte záujmov rozširuje okruh verejných funkcionárov, ktorí budú povinne deklarovať majetkové pomery a zverejňovať ich. Patriť tam budú aj ich manželia, manželky a blízke osoby žijúce s nimi v spoločnej domácnosti. Občania sa budú do majetkových priznaní nahliadnuť na internetovej stránke NR SR.
Nový zákon o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov ďalej zavádza napríklad postzamestnanecké obmedzenia. Verejný funkcionár nebude môcť počas jedného roka od skončenia výkonu funkcie zastupovať inú osobu alebo vystupovať v jej mene pred orgánmi verejnej moci, o ktorej rozhodoval v čase keď vykonával funkciu.
V zákone sa navrhuje zaviesť oveľa prísnejšie sankcie. Jednak finančnú vo výške od päťtisíc do päť miliónov Sk, ale aj stratu verejnej funkcie, resp. mandátu v prípade závažnejšieho alebo opakovaného porušenia zákona. Podľa dnešného vyjadrenia ministra spravodlivosti Daniela Lipšica pred novinármi konanie vo veci konfliktu záujmov bude trojstupňové. Najskôr bude vo veci konať parlamentný výbor. Ak minimálne tretina jeho členov bude zastávať názor, že v konkrétom prípade verejný funkcionár porušil zákon, tak o tom bude diskutovať plénum NR SR. Lipšic konštatoval, že parlament rozhodne väčšinou. Aby sa však zamedzilo zneužitiu postavenia parlamentnej väčšiny voči opozícii, rozhodnutie snemovne bude preskúmateľné - či už o uložení pokuty alebo strate mandátu. Výbor bude rozhodovať do 60 dní, rovnaký termín sa navrhuje aj pre Ústavný súd SR v prípade preskúmania rozhodnutia NR SR.
Návrh zákona obsahuje aj ustanovenia o nezlučiteľnosti pozície verejného funkcionára s poslaneckým mandátom Európskeho parlamentu.