Ako povedal pre TASR náčelník SLP HS Ján Peťo, v extrémne strmých žľaboch predpokladá aj samovoľný vznik stredne veľkých lavín, ktoré ojedinele môžu zasiahnuť údolné cesty a trasy v pásme lesa. Je pravdepodobný vznik doskových lavín pri stredne silnom mechanickom zaťažení na svahoch so sklonom nad 35 stupňov. Vo vysokohorskom teréne Západných a Vysokých Tatier trvá zvýšené lavínové nebezpečenstvo, tretí stupeň päťdielnej medzinárodnej stupnice. V ostatných vysokohorských polohách je o stupeň priaznivejšia situácia.
Zo soboty na nedeľu pripadlo na horách od päť do 20 cm nového snehu. Je uložený v žľaboch a muldách všetkých expozícií. Štruktúra snehovej pokrývky je všeobecne nepriaznivá, na severných stranách sa nachádzajú nestabilné vrstvy v snehu, na južných svahoch severný vietor nafúkal dosky nového snehu, ktoré sa nestihli zviazať so starým tvrdým až zľadovateným podkladom. Celková výška snehovej pokrývky je na hrebeňoch Malej a Veľkej Fatry od 20 - 45 cm, vo vysokohorských kotloch Tatier dosahuje od 50 do 145 cm.
V lyžiarskych strediskách tvorí povrch zjazdoviek tvrdý premrznutý, väčšinou technický sneh, na ktorom je vrstva nového prachového snehu To výrazne vylepšilo lyžiarske podmienky vo všetkých zimných strediskách, dodal J. Peťo.