Bratislava 20. marca (TASR) - Na Slovensku majú tri štvrtiny Rómov základné vzdelanie ako najvyšší ukončený stupeň vzdelania. Učňovku bez maturity skončilo osem percent a stredné odborné vzdelanie má 0,6 percenta občanov rómskej národnosti.
Spomedzi všetkých etník žijúcich v SR najmenej vysokoškolákov mala práve rómska menšina. Štátnice má 0,13 percenta Rómov, vyplýva zo Súhrnnej správy o Rómoch na Slovensku z dielne Inštitútu pre verejné otázky.
Vzdelanostný hendikep Rómov má korene v odlišnosti kultúry, subjektívnom posudzovaní potreby vzdelania pri hľadaní a obhajovaní svojho miesta v spoločnosti a najmä sociálnej situácii. Nízka vzdelanostná úroveň rómskej národnostnej menšiny sa premieta do rastu nezamestnanosti, sociálnej odkázanosti, záškoláctva, nárastu kriminality, drogovej závislosti a iných socio-patologických javov.
Podľa odhadov žije v SR približne 200 tisíc rómskych detí do 15 rokov. Základné školy v rámci povinnej desaťročnej školskej dochádzky navštevuje ročne asi 570 tisíc študentov, z toho 47 tisíc Rómov. Ich podiel z celkového počtu žiakov počas prvého až deviateho roku plnenia školskej dochádzky predstavuje v priemere osem percent. Počas desiateho roka návštevy ZŠ zodpovedá podiel Rómov zo všetkých žiakov viac ako 60 percentám. Takmer každý piaty rómsky žiak opakuje ročník.
"V otázke dochádzky je situácia veľmi zlá. Na vymeškaných hodinách sa Rómovia podieľajú 55 percentami, v oblasti neospravedlnených hodín dokonca 94,5 percentami," uvádza sa v správe.