Do rozpravy je zatiaľ prihlásených vyše 70 zákonodarcov, pričom až po jej skončení sa uskutoční hlasovanie o jednotlivých pozmeňovacích návrhoch a novele ako celku. Dovtedy však ešte budú rokovať predkladatelia novely Ladislav Orosz, Peter Kresák, Pavol Hrušovský a Ivan Šimko s predsedami koaličných strán a poslaneckých klubov. So schválením musí súhlasiť trojpätinová väčšina poslancov, čo znamená získanie 90 hlasov.
Autori v poradí tretej, ale najrozsiahlejšej novely Ústavy SR, upravujú niekoľko jej časti. Menia vzťah medzinárodného i vnútroštátneho práva a vytvárajú priestor pre vstup SR do Európskej únie a NATO. Ďalej ide o rozšírenie právomocí Najvyššieho kontrolného úradu SR, Ústavného súdu SR, úpravu postavenia Národnej banky Slovenska a vydávanie občanov na trestné stíhanie pred medzinárodný súdny tribunál. Posilňuje sa nezávislosť súdnej moci a rozširujú sa možnosti sudcovskej samosprávy vytvorením Súdnej rady SR. Novela ďalej umožní vytvoriť plnohodnotný druhý stupeň územnej samosprávy i zriadiť inštitút verejného ochranu práv občanov - ombudsmana. Predkladatelia navrhujú predĺžiť lehotu od zadržania podozrivej osoby po vzatie do väzby z 24 na 48 hodín. Článok o nútenej práci zase vytvorí priestor na prácu obyvateľov v prospech svojej obce. Ostatné zmeny majú legislatívno-technický charakter.
Podľa záverov z Koaličnej rady Strana občianskeho porozumenia a Strana demokratickej ľavice počas rozpravy nepredložia žiadne pozmeňovacie návrhy. Strana maďarskej koalície (SMK) chce navrhnúť zmenu preambuly ústavy, možnosť prevodu pôdy neznámych vlastníkov na mestá a obce a zúženie poslaneckej imunity členov zákonodarného zboru. Prijatím týchto návrhov však SMK nebude podmieňovať svoju podporu novele. Kresťanskodemokratické hnutie chce rokovať o návrhu zákazu interrupcií.
Novelizácia základného zákona štátu bola pripravovaná niekoľko mesiacov a mala dve desiatky pracovných variantov. Posledný bol do parlamentu predložený 24. mája 2000.