Slovensko v ohlasoch zahraničných masmédií z 23.7.2001

Washington 23. júla (TASR) - Slovenské komunity v Spojených štátoch amerických si cez víkend pripomenuli 121. výročie narodenia Milana Rastislava Štefánika. V Clevelande v štáte Ohio sa prišlo...

V USA si pripomenuli výročie narodenia M.R. Štefánika

Washington 23. júla (TASR) - Slovenské komunity v Spojených štátoch amerických si cez víkend pripomenuli 121. výročie narodenia Milana Rastislava Štefánika. V Clevelande v štáte Ohio sa prišlo pokloniť pamiatke generála M.R. Štefánika asi 100 Američanov, ktorí položili kvety k soche tohto velikána slovenskej a československej histórie. Generál Štefánik navštívil Cleveland v lete 1917 a počas cesty do Spojených štátov organizoval českých a slovenských legionárov. Len z Clevelandu sa prihlásilo do Československých légií 400 dobrovoľníkov. Vyše 110 ich je pochovaných na cintoríne The Crow Hill v Twinsburgu neďaleko Clevelandu. Pietna spomienka na generála Štefánika bola súčasťou Slovenského dňa, ktorý v Clevelande pripravil tamojší výbor na ochranu dedičstva Republikánskej strany. Súčasťou Slovenského dňa bolo vyznamenanie piatich Američanov slovenského pôvodu, ktorí sa zaslúžili o rozvoj miestnej komunity. Pozdravné listy slovenskej komunite vyznamenaným adresovali republikánsky guvernér štátu Ohio Bob Taft, senátor George Voinovich a predstavitelia mesta Cleveland. Slávnosť ocenenia práce členov slovenskej komunity sa uskutočnila v tzv. Slovenskej kultúrnej záhrade, ktorá je súčasťou rozsiahleho mestského parku. V slovenskej časti parku okrem sochy M.R. Štefánika sú sochy Štefana Furdeka, zakladateľa Prvej katolíckej slovenskej jednoty a Slovenskej ligy v Amerike, a socha Jána Kollára, autora ódy Slávy dcéra.

Martonyi odmieta kritiku zákona o zahraničných Maďaroch

Viedeň 23. júla (TASR) - Maďarský minister zahraničných vecí János Martonyi sa ohradil voči kritike zo strany Rumunska a Slovenska voči zákonu o štatúte zahraničných Maďarov. Podľa jeho slov pre rakúsky denník Kurier nejde pritom o nijakú diskrimináciu voči väčšinovému obyvateľstvu. Dodal, že tento nový predpis vytvára právny podklad pre príslušníkov maďarskej menšiny v zahraničí napríklad pre získanie pracovného povolenia na dobu určitú v Maďarsku. Ako uviedol, maďarská vláda nesledovala novým opatrením etnický princíp. Ide o "uľahčené vydávanie" pracovných povolení. Pokiaľ by Rumunsko a Slovensko "konkretizovalo isté problémy, môžeme uzatvoriť dohodu o použití tohto zákona," povedal maďarský minister zahraničia. Obyvateľstvo Maďarska je presvedčené, že vstup krajiny do Európskej únie správny a dôležitý. "Som presvedčený, že veľká väčšina občanov Maďarska podporí v referende vstup svojej vlasti do Európskej únie. Európa je niečo, čo sa dá cítiť. Je to všeobecná nálada," povedal J. Martonyi. Šéf maďarskej diplomacie vyslovil súčasne želanie, aby sa Maďarsko stalo členom EÚ už v prvom kole rozširovania zároveň s Poľskom. V rozhovore zároveň striktne odmietol kritiku, že východná hranica Maďarska je otvorená pre prevádzačov a iných kriminálnikov a zdôraznil, že maďarské orgány urobili v oblasti ochrany hraníc podstatné pokroky. "Nebude nijakým problémom udržať si schengenský štandard," tvrdí Martonyi. Z hľadiska svojich geografických a strategických záujmov bude Maďarsko podporovať európsku integráciu balkánskych krajín.

V kandidátskych krajinách vlani zaniklo 600.000 pracovných miest

Brusel 23. júla (TASR) - V desiatich kandidátskych krajinách strednej a východnej Európy (SVE) sa počas minulého roka znížila zamestnanosť o 1,4 percenta, čo predstavuje zánik asi 600.000 pracovných miest. Najväčší nárast nezamestnanosti zaznamenali v Poľsku, na Slovensku a v Bulharsku. Konštatuje to výročná správa Európskej komisie (EK) o vývoji zamestnanosti v Európe v roku 2000. Jedinými dvoma kandidátskymi krajinami, kde došlo k nárastu zamestnanosti, boli vlani Maďarsko a Slovinsko. V ostatných krajinách rástla nezamestnanosť, pričom v Poľsku, na Slovensku, v Bulharsku a pobaltských štátoch dosahuje úroveň najmenej 14 percent. Úplne opačný trend zaznamenáva Európska únia (EÚ). Tam sa vlani podarilo vytvoriť tri milióny nových pracovných miest a zamestnanosť sa zvýšila o 1,8 percenta. Hodnota nezamestnanosti pod ôsmimi percentami je najnižšia od roku 1991 a v EÚ pracuje o desať miliónov viac ľudí ako pred piatimi rokmi. Mimoriadne akútnym problémom v kandidátskych krajinách je nezamestnanosť mladých ľudí, ktorá v 10 krajinách SVE dosahovala 26 percent (v EÚ je to 16 percent). Alarmujúca je situácia v Bulharsku, Poľsku a na Slovensku - tieto tri krajiny dosahujú mieru nezamestnanosti mladých nad 35 percent, píše sa v dokumente vypracovanom úradom komisárky EÚ pre sociálne záležitosti a zamestnanosť Anny Diamantopuluovej. Krajiny SVE by potrebovali rast zamestnanosti o sedem percent, čo predstavuje asi tri milióny pracovných miest, aby dosiahli úroveň EÚ v roku 2000. Zmenšovanie tejto priepasti je však pre ne o to ťažšie, že EÚ postupuje úspešne dopredu k ambicióznemu cieľu dosiahnuť 70-percentnú zamestnanosť do roku 2010. Správa ďalej konštatuje, že krajiny SVE sú oproti EÚ nadmerne závislé na poľnohospodárstve, zatiaľ čo stále malý podiel zamestnanosti pripadá na služby. V 10 krajinách SVE pracuje v agrosektore 13 percent ľudí (najviac v Poľsku, Rumunsku a Litve), v EÚ sú to len tri percentá. V službách je zamestnaných 28 percent ľudí, v EÚ je to však až 43 percent. Porovnateľná je hodnota v priemysle, ktorá sa v oboch prípadoch pohybuje okolo 18 percent. Komisia v tejto súvislosti varuje pred ďalšími nepriaznivými dôsledkami na zamestnanosť spojenými s reštrukturalizáciou poľnohospodárstva a priemyslu. Aby napríklad Poľsko znížilo rozdiel v závislosti na poľnohospodárstve oproti EÚ o polovicu, bude musieť zrušiť milión pracovných miest v tomto sektore, varuje dokument. Napriek tomu prináša aj mierne optimistické predpovede - tempo poklesu zamestnanosti sa spomalilo vo všetkých krajinách okrem Litvy, Lotyšska a Bulharska, v rokoch 2001-02 by mohlo dôjsť k stabilizácii zamestnanosti s tým, že niektoré krajiny by mohli zaznamenať aj jej mierny nárast.

Spoločná česko-slovensko-poľská jednotka má podporiť vstup SR do NATO

Praha 23. júla (TASR) - Spoločná česko-slovensko-poľská brigáda, ktorá by mala vzniknúť do pražského summitu Severoatlantickej aliancie na jeseň roku 2002, by mala podporiť vstup Slovenskej republiky do aliancie. Zhodli sa na tom dnes na zámku v Kolodějoch pri Prahe ministri obrany a zahraničných vecí ČR a Poľska - Bronislaw Komorowski, Jaroslav Tvrdík, Wladyslaw Bartoszewski a Jan Kavan. "Jednotka musí začať fungovať čo najskôr," zdôraznil poľský minister obrany, podľa ktorého by sa tak mali vytvoriť všetky predpoklady na začlenenie Slovenska do NATO. Na tom sa zhodli spolu s českým ministrom obrany a zároveň vyjadrili nádej, že Slovensko bude medzi krajinami, ktoré na budúci rok v Prahe dostanú pozvánku na vstup do aliancie. Medzivládnu dohodu o vzniku spoločnej jednotky, ktorá by mala mať 2000 až 4000 vojakov, by mali všetky tri strany spečatiť podpismi do 20. septembra. Na jej príprave a fungovaní sa majú podieľať všetky tri krajiny rovnako a sídlo brigády bude na Slovensku. Šéf českej diplomacie Jan Kavan v súvislosti s bezpečnostnými opatreniami počas plánovaného kľúčového summitu aliancie v Prahe nepredpokladá podobné tvrdé strety demonštrantov s políciou, aké tento víkend postihli summit krajín G8 v talianskom Janove. Zdôraznil však, že Česká republika v žiadnom prípade nepodcení bezpečnostné hľadisko summitu NATO.

Špeciál s pozostatkami slovenského pozorovateľa odletel zo Skopje

Skopje/Bratislava 23. júla (TASR) - Vojenský špeciál AN-24 s telom podplukovníka Ľubomíra Orsaga, ktorý minulý týždeň zahynul pri plnení pozorovateľskej misie v Macedónsku, dnes o 16:00 hodine popoludní odletel zo Skopje na Slovensko. Na letisku v Skopje predniesol rozlúčkovú reč za príslušníkmi Monitorovacej misie Európskej misie (EÚ MM) Ľubomírom Orsagom a Nórom Bjarte Gundersenom vedúci regionálneho úradu misie v Macedónsku Ian Strandensen. Prítomný bol osobitný vyslanec Európskej únie pre Macedónsko Francois Léotard a osobitný vyslanec USA pre Macedónsko John Pardew. Zosnulému vzdali česť ďalší príslušníci misie EÚ MM, ako aj slovenskí príslušníci misie KFOR, ktorí do Skopje pricestovali z Kosova. Pplk. Orsag zahynul vo štvrtok počas cesty zo Skopje do priestoru neďaleko Tetova, keď pod vozidlom vybuchla protitanková mína, ktorá ho následne vymrštila do 100-metrovej rokliny. Pri incidente okrem slovenského a nórskeho príslušníka misie zahynul aj albánsky tlmočník. Prílet špeciálu na letisko v Sliači sa očakáva okolo 19.00 h SELČ. Na letisku budú prítomní štátny tajomník Ministerstva obrany SR Jozef Pivarči, štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR Ján Figeľ a náčelník GŠ ASR Milan Cerovský. Pohreb Orsaga je predbežne plánovaný na piatok 27. júla 2001 o 11.00 hod. v krematóriu v Kremničke pri Banskej Bystrici. Na vojenskom pohrebe sa zúčastní Minister obrany SR Jozef Stank, ďalší vedúci predstavitelia rezortu obrany, ako aj predstavitelia MZV SR.

APA: Miera korupcie na Slovensku v posledných rokoch poklesla

Viedeň/Bratislava 23. júla (TASR) - Miera korupcie na Slovensku v posledných rokoch poklesla. Vyplýva to z prieskumu, ktorý sa realizoval z podnetu vlády SR, informovala dnes rakúska agentúra APA. Podľa rovnakého zdroja v roku 1998 67 percent opýtaných uviedlo, že rok predtým nedalo žiadny úplatok. V roku 2001 odpovedalo takto už 72,5 percenta respondentov. Situácia sa podľa vládnej správy zlepšila predovšetkým v hospodárskej sfére. Kritickými oblasťami zostávajú súdnictvo a polícia, kým miera korupcie v zdravotníctve je označovaná za alarmujúcu. Kým v roku 1998 sa súdy zaoberali iba 15 korupčnými kauzami, v roku 2000 ich bolo takmer 200, píše APA. Súčasná slovenská vláda, ktorá je pri moci od roku 1998, urobila z boja proti korupcii jednu zo svojich priorít. Napriek tomu však strany Smer a Aliancia nového občana (ANO) kritizujú nedôslednosť vlády pri boji proti korupcii. Podozrenie z korupcie sa prešetruje v niekoľkých privatizačných procesoch realizovaných v období vlády Vladimíra Mečiara. Doteraz -ako poukazujú kritici- však nejestvuje v týchto kauzách ani jediný rozsudok súdu, konštatuje rakúska agentúra.

Predseda PZ RE vyjadril zármutok nad úmrtiami v Macedónsku

Štrasburg 23. júla (TASR) - Hlboký zármutok nad úmrtím dvoch pozorovateľov Európskej únie, vrátane príslušníka Armády SR podplukovníka Ľubomíra Orsaga, a ich tlmočníka v Macedónsku vyjadril Lord Russell-Johnston, predseda Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PZ RE). "Som hlboko zronený smrťou dvoch pozorovateľov Európskej únie a ich tlmočníka, ktorých vozidlo (vo štvrtok) nabehlo na mínu neďaleko Tetova. Pomáhali svojím dielom, aby v tejto ťažko skúšanej krajine raz zavládol mier," uvádza sa vo vyhlásení predsedu PZ RE. "Niekedy je medzinárodné spoločenstvo kritizované, že nezasahuje do sporov efektívne alebo s dostatočnou citlivosťou. Niekedy je to pravda. Ale je tiež pravda ako ukazuje táto smutná udalosť, že v snahe priniesť mier veľa ľudí z rôznych krajín, ďaleko od sporov, sa vystavuje riziku," konštatoval Lord Russell-Johnston. Delegácia poslancov PZ RE minulý týždeň v Skopje vyzvala na ukončenie extrémistického násilia a žiadala od macedónskych politických vodcov, aby pokračovali v dialógu v tomto kritickom čase. "Plne podporujem túto výzvu. Je to zodpovednosť, ktorú majú voči každému macedónskemu občanovi," dodal Russell-Johnston. Vojenský špeciál AN-24 s telom podplukovníka Ľubomíra Orsaga, ktorý minulý týždeň zahynul pri plnení pozorovateľskej misie v Macedónsku, dnes o 16. hodine popoludní odletel zo Skopje na Slovensko. Pohreb je predbežne plánovaný na piatok 27. júla 2001 v krematóriu v Kremničke pri Banskej Bystrici. Na vojenskom pohrebe sa zúčastní Minister obrany SR Jozef Stank, ďalší vedúci predstavitelia rezortu obrany, ako aj predstavitelia MZV SR.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 4. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 6. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 8. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom?
 9. Jarné prázdniny pri mori?
 10. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta
 1. Vecný dar pre Detské kardiocentrum v Bratislave
 2. VZN o hazarde sa dá zachrániť
 3. Prieskum: Ako si Slováci požičiavajú? Hlavne rýchlo
 4. Čo prinieslo tohtoročné Záhradnícke fórum?
 5. Diplomaciu v praxi na EU v BA otvorila veľvyslankyňa Nórska
 6. Študenti z rôznych kútov sveta prichádzajú študovať na EU v BA
 7. 10 faktov o ovocí a zelenine, ktoré musíte vedieť!
 8. Trenkwalder má nového generálneho riaditeľa
 9. Montážne konferencie - Novinky aj vzdelávanie o suchej výstavbe
 10. Profesijný rast študentov médií sa začína už počas vysokej školy
 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 9 214
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 8 931
 3. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 8 116
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 7 483
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 6 715
 6. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 5 484
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 4 187
 8. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 3 697
 9. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord 3 367
 10. Jarné prázdniny pri mori? 2 670

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Poliaci vyšetrujú Štrougala. Na Slovensku sú zločiny premlčané

Poľsko rieši štyri prípady usmrtenia ľudí elektrinou na hranici s ČSSR. Na slovenskej časti hranice s Rakúskom ich zomrelo vyše štyridsať.

KOMENTÁRE

Pripomeňme si, že režim bol naozaj zločinecký

Námietka, že ÚPN v Poľsku má väčšie právomoci, je nemiestna.

TECH

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét.

KOMENTÁRE

Každý astronóm a tvorca nových liekov im pripomína, aké sú nuly

Namiesto cesty ľudstva na Mars, rozprávajú blázni o malom človeku.

Neprehliadnite tiež

Poliaci vyšetrujú Štrougala. Na Slovensku sú zločiny premlčané

Poľsko rieši štyri prípady usmrtenia ľudí elektrinou na hranici s ČSSR. Na slovenskej časti hranice s Rakúskom ich zomrelo vyše štyridsať.

Poliaci a Švédi čistia Európu od slovenských zbraní

Poliaci rozbili gang pašujúci slovenské zbrane, Švédi na prípade stále pracujú.

Amerických vrtuľníkov privezú na Slovensko viac

Do trenčianskych opravovní zatiaľ dorazili štyri stroje. Podnik najnovšie vyhral aj zákazku pre armádu v Litve.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop