SME

Členské príspevky v stranách sú rôzne, niektorí funkcionári prispievajú tisícami

Bratislava 23. marca (TASR) - Radoví členovia parlamentných politických strán zaplatia ročne ako členský príspevok niekoľko sto korún. Najnižšie členské ...

Bratislava 23. marca (TASR) - Radoví členovia parlamentných politických strán zaplatia ročne ako členský príspevok niekoľko sto korún. Najnižšie členské - 90 korún majú v ANO, radový člen SDKÚ zaplatí ročne 300 korún, slovenského komunistu vyjde členstvo v strane na 480 korún za rok, priemerný člen HZDS zaplatí 1200 korún. Zástupcovia niektorých politických strán v zákonodarnom zbore alebo v exekutíve však prispievajú mesačne na činnosť strany aj tisícovými sumami.

Poslanec za KSS odvedie do straníckej kasy mesačne až 7000 korún, zákonodarci z HZDS po 2500 korún a členovia vrcholového orgánu hnutia po tisíc korún za mesiac. Poslancov a ministrov za SMK vyjde členstvo v strane ročne na 5000 korún, starostovia a primátori nominovaní touto stranou zaplatia od 500 do 1000 korún, radoví členovia prispievajú po stovke. Dve percentá z príjmu navyše * odvádzajú do spoločnej kasy nominanti SMK v dozorných radách.

SkryťVypnúť reklamu

Sú však aj takí politici, ktorí neváhajú na tento účel vynaložiť aj značné sumy. Líder novej parlamentnej ANO Pavol Rusko zaplatil vlani členské vo výške takmer 36,4 milióna korún. Pre porovnanie - súhrnná suma členského ostatných takmer šesť tisíc registrovaných členov aliancie predstavuje okolo 1,150 milióna korún.

Odstupňované členské nemajú funkcionári v KDH, ANO, Smere a SDKÚ. V najsilnejšej vládnej strane však možnosť zaviesť osobitné členské príspevky zvažujú. Za členstvo v Smere za rok zaplatia členovia najmenej 240 korún. Poslanci tejto strany však odvádzajú podľa generálneho manažéra Igora Federiča členské "primerané" k svojmu 50-tisícovému poslaneckému platu. On sám napríklad vlani zaplatil členské v celkovej výške 215 tisíc korún, čo je okolo 18 tisíc mesačne. Podobne sú individuálne aj príspevky jednotlivých členov ANO. Kresťanskí demokrati platia ročne sto korún bez ohľadu na to, či zastávajú nejakú funkciu či poslanecký mandát.

SkryťVypnúť reklamu

Jednotlivé politické subjekty majú zároveň aj rôzne skúsenosti s vyberaním členského - ústredný tajomník KDH Martin Šrank priznáva, že kresťanskí demokrati radi využívajú výnimky pri platení príspevkov. Približne 19 400 členov tak zaplatilo v roku 2002 spolu 1,9 milióna korún, čo je okolo 97 korún na jedného registrovaného člena, hoci minimálne členské predstavuje sto korún. Podpredseda HZDS Ján Kovarčík naopak tvrdí, že v hnutí s najväčšou - približne 45 tisícovou členskou základňou s tým nie sú problémy, pretože hnutie má "oddaných" členov.

KSS zase napríklad pri stanovovaní členských príspevkov berie do úvahy sociálnu situáciu svojich členov a za určitých okolností dokonca členské odpúšťa. Z 22 tisíc zaregistrovaných členov KSS tak podľa ústredného tajomníka Ladislava Jaču platí riadne členské príspevky 13 - 15 tisíc.

SkryťVypnúť reklamu

Členské príspevky tvoria len zlomok príjmov politických strán pôsobiacich na Slovensku. Strany žijú aj z výnosov zo svojho majetku, z darov právnických a fyzických osôb, nemalú časť ich príjmu tvoria príspevky zo štátneho rozpočtu. Na sponzorské dary pritom bývajú najbohatšie volebné roky, na rozdiel od členských príspevkov sú však dary sponzorov zdaňované. ANO získala vo volebnom roku 2002 napríklad sponzorské dary v celkovej výške 794 tisíc korún, naopak, slovenskí komunisti nezískali na daroch ani korunu.

Desať politických subjektov, ktoré v ostatných voľbách získali viac ako tri percentá voličských hlasov, si v rámci položky príspevok za hlasy prerozdelilo takmer 159 miliónov korún, čo je 60 korún za každý získaný voličský hlas. Okrem toho dostanú strany príspevok na činnosť každoročne vo výške jednej štvrtiny príspevku za hlasy. Od roku 2001 má každá strana alebo hnutie so zastúpením v zákonodarnom zbore po celé volebné obdobie každý rok nárok na pol milióna korún ako príspevok na mandát každého poslanca, ktorý kandidoval na jej kandidačnej listine.

SkryťVypnúť reklamu

Každá strany má povinnosť zo zákona zverejňovať do konca marca výročnú finančnú správu o svojom hospodárení.

ds bmg rč

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 828
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 772
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 735
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 391
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 266
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 738
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 279
  8. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 1 991
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu